5 tipů na lepší spánek
Napsal Jana Kováčová
Snažíte se usnout, ale ne a ne zabrat? Od lékařů se dozvídáme, že nedostatek spánku je nezdravý, kromě toho nám nepřispívá na kráse. Ráno vstáváme unavení, rozespalí a hlavně podráždění. Naše tělo si potřebuje odpočinout a načerpat síly. Tady je pár tipů na lepší usínání a kvalitnější spánek.
1. Pomoc od přírody
Bylinky jsou známé pro své uklidňující účinky, pomohou vám s uklidněním těla pro klidný spánek. Hravě zatočí s nespavostí i zimní únavou.
Z bylinek vám může pomoci: dobromysl, meduňka, máta, kopretina řimbaba, třezalka, kozlík, mateřídouška, tužebník nebo třeba měsíček.
Čaj z těchto bylinek vám kromě zdravého spánku a relaxace pomůže k pozitivnímu myšlení a příjemně tak zažene všechny vaše chmury a starosti, které vám nedají spát.
2. Starosti hoďte večer za hlavu
Možná vás před spaním trápí myšlenky na povinnosti, které nesmíte druhý den zapomenout. Je důležité si před spaním nelámat hlavu starostmi. Dokonce ani sledování sociálních sítí těsně před usínáním nám příliš nepomáhá. Až se budete chystat do postele, v klidu si sedněte s knížkou, nebo se zamyslete nad zítřejšími povinnostmi a všechny je sepište na papír. Uvolníte tak prostor pro jiné, příjemnější myšlenky.
3. Pravidelný čas usínání
Pokud vám to váš denní režim dovolí, vytvořte si rituál a choďte spát v přibližně stejný čas. Vaše tělo si tak zvykne na pravidelný rytmus. Kromě toho, že se vám bude večer usínat lépe a rychleji, každé ráno se vám bude dobře vstávat a budete se cítit více odpočatí.
4. Klid, tma a chlad
Věřte, že lépe se vašemu tělu bude usínat ve tmavé, chladné místnosti. Před spaním byste měli vyvětrat, ať máte na spaní lepší, chladnější, ale především čerstvý vzduch. Klidnému spánku nepomáhá ani světlo, například záření obrazovky televize nebo mobilu. Pokud máte pocit, že se vám u běžící televize usíná lépe věřte, že to vašemu tělu akorát ubližuje. Spolu s tmou se totiž zvyšuje hladina melatoninu v krvi, aby podpořil spánek.
5. Mléko s medem
Mléko obsahuje látky, díky kterým se spí lépe. Samotné teplé mléko by tak slibné účinky nemělo, tryptofan, který se v mléku nachází ve velké míře potřebuje podpořit cukry, díky kterým se do těla lépe vstřebá. Sklenice teplého mléka s malou lžičkou medu dokáže zázraky.
Recommended Posts
Tipy na vánoční filmy na Netflixu
18 prosince, 2024
Jak nahradit při vaření některé ingredience
14 prosince, 2024
Jaké české filmy si nenechat v prosinci ujít v kině?
04 prosince, 2024