5 potravin bohatých na vitamín C, které prospějí vašemu zdraví

Období na začátku jara je pro náš organismus docela náročné. Potýkáme se s jarní únavou, což je v podstatě nedostatek vitamínů a minerálů po zimě. Ze všeho nejvíc pak potřebujeme doplňovat vitamín C, protože nám posiluje imunitu a pomáhá absorbovat železo z potravy, čímž napomáhá ke krvetvorbě.

Rakytník řešetlákový

Vitamin C najdeme v řadě potravin, především v ovoci a v zelenině. Některé druhy jsou velmi bohaté na vitamin C a navíc celkem snadno dostupné, takže by neměly chybět ani ve vašem jídelníčku.

Samozřejmě citrusy

Citrusy jsou přes zimu  v předjaří stálým zdrojem vitaminu C. Možná vás překvapí, že vám je ovšem k ničemu citron v horkém čaji, protože tepelnou úpravou se vitamíny ničí. Navíc například i pomeranč a dokonce také grapefruit obsahují víc “céčka” než citron.

Kapusta, i růžičková

Věděli jste, že kapusta je na vitamin C opravdu bohatá, stejně jako její sestra růžičková? Stačí jen jeden šálek krájené kapusty a denní doporučenou dávku (DDD) hravě překročíte.

kromě toho vám kapusta dodá vitamín B1, B9, A a E, draslík, hořčík, vápník a další stopové prvky.

Petržel

Obsahuje velké množství chlorofylu, který čistí krev a pomáhá tvořit nové červené krvinky. Díky tomu petržel zlepšuje okysličování buněk. Ve 100 gramech petržele je obsaženo 3x více vitamínu C než v pomeranči, navíc obsahuje draslík, hořčík, vápník a železo. Nať petržele si můžete pěstovat celou zimu, takže máte stálý přísun vitamínů vždy po ruce.

Rakytník

Výhodou rakytníku je, že roste úplně všude, dokonce i na Sibiři. Druhou výhodou rakytníku je, že ani při tepelném zpracování vitamín C neztrácí. Jestliže potřebujete doplnit “céčko”, kupte si rakytníkovou šťávu, kompot nebo marmeládu a máte jistotu, že ho budete mít dostatek. Můžete si také vařit čaj ze sušeného rakytníku a zbylou spařenou drť ještě zamíchat třeba do jogurtu.

Kysané zelí

Zelí, které prošlo kvasným procesem, je velmi dobrou zásobárnou vitamínu C, bohužel se na to často zapomíná. V tomto případě ale neplatí, že si ho uchová i po tepelné úpravě, naopak. Jestli chcete vitamíny z kysaného zelí využít, jezte ho syrové.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *