Umění hádky aneb Když už musíte, jak na to
Napsal Marks
Křik, ostrá slova, pláč. I tak může vypadat hádka, která najednou vznikne mezi partnery často kvůli úplné malichernosti. Na bouřlivější výměně názorů ve vztahu není nic špatného. Psychologové říkají, že ústní konflikt mezi mužem a ženou může pomoci hustou atmosféru vyčistit. Hádka je ale především umění. Většina lidí to totiž podle odborníků neumí.
Hádání není urážení
Při výměně názorů, se vždy jedna strana snaží tu druhou přesvědčit o tom, že právě ona má pravdu. Když druhá strana na tuto hru nepřistoupí, první ve svých argumentech začne přiostřovat. Od této chvíle hádka plynule přechází v obviňování a kritizování druhé strany. Už ale ne za podnět, který konflikt způsobil, ale za vše, co partner udělal i před několika lety. Lidé, kteří hádku „vedou“ často do partnera hučí tak dlouho, dokud se nevzdá nebo nepřiměřeně nezareaguje. Pokud se první straně ale jeho reakce nelíbí, začne se první strana litovat s tím, že nakonec je to její vina, protože druhá strana nechce uznat svou chybu.
Tato špatně nastavená hádka vede jen k tomu, že partnera či známého, se kterým máme spor, urážíme a mnohdy řekneme i slova, jež nás potom mrzí a jež jdou jen těžko vzít zpátky.
Základní pravidla hádky
Uvědomme si, že konflikt mezi partnery je vždy způsoben oběma, ne jednou stranou, jak je v hádce často vyzdvihováno. Nejzákladnějším bodem je samozřejmě ostré výměně názorů předcházet. Záleží ovšem nejen na povaze člověka, ale také na zvládání emočního chování. Pokud se ve vás hromadí zlost, ale víte, že ji ustojíte, protože jde o malichernost, která nestojí za hádku a nepříjemnosti, zkuste napočítat do deseti. Afekt ustoupí a případné další nesrovnalosti už vyřešíte s rozumem.
V opačném případě se držte následujících bodů
– v hádce řešte pouze konkrétní problém, ale nešťourejte do podrobností. Jde vám přeci o výsledek ne rekonstrukci situace, která způsobila horkou hlavu
– nepoužívejte klišé typu : s tebou to nejde ; ty to nepochopíš
– snažte se nezvyšovat hlas. Je dokázáno, že i cholerický partner snese v hádce klidnou řeč více, než „hlásnou“ palbu.
– mějte na paměti, že konflikt musí chtít vyřešit obě strany, ne jen jedna
– nezatahujte do sporu události, které se stali v minulosti a oba dva vás zasáhli. Tím jen přilíváte olej do ohně
– nechte partnera, ať vyslechne, co vás naštvalo a naopak i vy si vyslechněte partnera, co si o vaší reakci a o vzniklém problému myslí
– pokud ale hádku provází křik a nesmyslná slova, která už nemají nic společného s tím, proč konflikt vznikl, raději hádání skončete a jděte například na čerstvý vzduch. Někdy nedokončená hádka je lepší než hádka skončená urážkami či fyzickou bolestí.
Recommended Posts
Víte, kdo jsou sapiosexuálové?
29 září, 2024
Seznamte se s novým trendem z TikToku: Co je boy sober?
15 září, 2024
Co je fenomén love-bombing?
28 srpna, 2024