Jak vám můžou ublížit sociální sítě
Napsal Marks
Co děláte, když si o někom potřebujete něco zjistit? Stačí zabrouzdat na google, podívat se na facebook nebo twitter a hned jste o mnoho informací bohatší. Víte ale, co s takovými daty dělají ti, kteří internetu opravdu rozumí? Buďte opatrní.
Shromažďování informací je mnohem jednodušší, než tomu bylo v minulosti. Problém není v tom, že informace na internetu jsou, ale v tom, že jsou přístupné všem. Jen málokdo si nastavení soukromí například na facebooku předělá na své vlastní. Mnoho lidí tak ani neví, jaké informace o sobě a svém soukromí vlastně do světa vypouští.
Určitě jste si všimli, že se občas internet chová tak, jako by vás velmi dobře znal. Nabízí vám kožené kabelky (zrovna předevčírem jste nějakou hledala!), ukazuje reklamy na letní dovolenou, protože se po ní už pár dní sháníte. Internet vás má přečtenou velmi dobře. A co to znamená? Že informace o vás se shromažďují. Internet ví, co máte rádi, co hledáte, kde bydlíte, jakou banku používáte, co jste si naposledy koupili online, jakou letenku jste pořídili na příští dovolenou. Dokáže hravě k emailu přiřadit konkrétní osobu a podle ní a IP adresy i vaši reálnou adresu. Právě proto byste se měli mít na pozoru.
Problém nastává v okamžiku, kdy jste příliš aktivní na sociálních sítích, jejichž prohlížení máte otevřené v podstatě všem. Ano, i položka přátelé přátel v podstatě znamená všem. Je to opravdu neskutečné množství lidí. Jakmile napíšete na zeď, že si právě užíváte dovolené u moře, kdo chce, ten se dozví, že nejste doma, že váš byt nebo dům nikdo nehlídá, a může toho využít. A věřte, že někdo s přátel vašich přátel může být bez problému zloděj.
Jak se chránit
V prvé řadě si zkontrolujte veškeré údaje v nastavení vašich sociálních sítí. Upravte nastavení na individuální a nenechte každého nahlížet na vaše soukromé informace. Dejte si pozor, jestli jde v profilu vidět vaše emailová nebo reálná adresa. Jestli tam nemáte odkaz na blog, kde píšete soukromé informace, nebo na stránku s fotkami, kam by se mohl kdokoliv dostat.
Při komunikaci s bankou nebo emailem, kontrolujte nastavení. V příkazovém řádku by mělo být vždy https – písmenko navíc na konci indikuje zabezpečenou stránku. Buďte opatrní při platbě přes internet – raději důvěřujte jen známým serverům (např. aerolinkám). Pochybným obchodům nevěřte.
Recommended Posts
Co je Hot Girl Walk, jak vznikl a jak s tím začít?
29 května, 2024
Jak být v životě jednoduše šťastnější?
07 března, 2024