Kalanchoe a její pěstování

Napsal

Kalanchoe – rovněž známá jako kolopejka – právem patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, k jejichž pěstování se uchyluje stále více lidí především pro jejich nenáročnost a velice přitažlivý vzhled. Jedná se o rostlinku spadající mezi čeleď tlusticovitých a původem je ze severního Madagaskaru, kde je i v dnešní době hojně pěstována. Kalanchoe má vícero odrůd, přičemž mezi ty nejznámější patří daigremontiana, blossfeldiana, pinnata, manginii a tubiflora.

Zaujala i vás představa zajímavé dekorace v podobě kolopejky a nyní přemýšlíte, zda se pustit do jejího pěstování? Pak vám radíme jediné: s chutí do toho! Kolopejka není na pěstování vůbec náročná. Máte-li i přesto pochybnosti, nechte si poradit dnešním článkem, kde se na kalanchoe a její pěstování společně podíváme trochu zblízka.

shutterstock_149109053

Kalanchoe a její pěstování – jak na to?

Kolopejce vyhovuje prakticky jakékoli umístění, proto si nemusíte příliš lámat hlavu nad výběrem místa – doporučíme jen volit takové místečko, kde nebude vystavena přímému slunečnímu světlu. Dobrou zprávou je, že je nenáročná na vodu a rovněž i na vlhkost vzduchu, což znamená, že byste jí měli zalévat měkkou a nejlépe odstátou vodou. Jestliže kolopejku umístíte na chladné místo, pak se může stát, že vám rostlinka neporoste.

Hnojení rostliny a výběr substrátu

V období od března do září doporučujeme rostlinku 1 x za 14 dní přehnojit pomocí speciálního tekutého hnojiva určeného pro kaktusy. Mladé rostliny by se měly přesazovat jedenkrát ročně, starší rostliny stačí přesadit každé 2 až 3 roky. Kolopejku byste měli zasadit do širokého, ale nízkého květináče. Co se substrátu týče, dejte si záležet, abyste pořídili takový, který bude obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Není na škodu, pokud do zeminy přidáte ještě trochu dřevěného uhlí a antuky – tím nemůžete nic zkazit.

Množení

Krása kalanchoe vás možná nadchne natolik, že zatoužíte po jejím rozmnožení, díky čemuž získáte další rostlinky a tím pádem i další dekorace, jež příjemně ozvláštní vaše bydlení. Kolopejku je možné množit na jaře, kdy je k tomu nejideálnější doba. Množení lze provést dvěma způsoby – a to buď řízkováním nebo tzv. brutem.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *