Postřik na mšice

Rostlinku napadenou mšicemi poznáme již na první pohled, protože jí tento útok vůbec nesvědčí. Má stočené nebo zkrabacené listy, ze spodní strany listu najdete i celá vojska mšic. Ty způsobují zpomalení růstu napadených rostlin, které pokrývá vrstva lepivé hmoty. Dále pak rostliny poškozují sáním jejich šťáv a přenášet mohou i viry.

Postřik na mšice

Napadené rostlinky navíc neposkytují příliš vábný pohled a nejspíš nebudete takovou kytku ani chtít do vaší vázy – nehovoře o napadané zelenině. Dospělé samičky se houfně množí obzvlášť během teplých dní od března do června. Pod názvem mšice najdeme však vícero druhů polokřídlých hmyzích škůdců. K těm nejběžnějším patří mšice jabloňová, maková, maliníková, broskvoňová, řešetláková, vojtěšková a další.

Zaměřte se na prevenci

Nejúčinnější je zamezit výskytu mšic prevencí – tedy včasným výsevem do předem dobře připravené půdy a pravidelně odstraňovat plevel. Protože kupříkladu mšice maková napadá mimo jiné i celou řadu plevelných hostitelů. Z nich není problém se přesunout do pěstované kultury. Mšice mohou také přežívat na okrasných keřích. Například růže spolehlivě ochráníme proti mšicím vysetím levandule.

Postřik na mšice

Proti mšicím se dá bojovat několika způsoby. Patří sem postřik nebo predátoři, kteří si s nimi poradí. Jsou to dravé mšicomorky, zlatoočky, parazitické vosičky, některé druhy dravých slunéček. Objednat se dají přes internet a mnohé z nich naleznete i volně v přírodě. Co se postřiků týče, jsou určené na okrasné rostliny, zeleninu a roztok je vhodný k přímé aplikaci. Ceny se liší podle typu a množství postřiku od 20kč do 200kč.

Domácí recepty na mšice

Budete-li chtít, můžete vyzkoušet i postřiky domácí výroby. Pro okrasné květiny a byliny je vhodný roztok z tekutého mýdla a jaru. Od věci není ani postřik z nedopalků cigaret – mšice nesnáší nikotin. Jednoduše cigaretové špačky vyvaříte ve vodě a tento odvar pak stříkáte na kritická místa. Často používaný a osvědčený recept je i postřik z listů rajčat – ty obsahují alkaloidy, které účinně hubí hmyz. Listy nasekejte a namočte na noc do vody, ráno scedíte a přidáte trochu tekutého mýdla.

 

 

Share

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *