S létem přichází i sezóna vaginálních mykóz

Kvasinkový zánět pochvy neboli vaginální mykóza přivede ke gynekologovi tři čtvrtiny ženské populace nejméně jednou za život. Mnohé tato zánětlivá onemocnění trápí opakovaně. Teplé letní počasí jejich výskytu napomáhají stejně jako vysoká koncentrace žen na plovárnách a jiných veřejných akcích, kde nebývá tak úplně stoprocentní hygiena.

Hygiena je důležitá

Asi nikdo nepochybuje o tom, že pokud nebudete dodržovat základní hygienu, riziko poševní mykózy se o dost zvýší. Jedná se i o hygienu partnera před pohlavním stykem, i on může být tím, kdo vám zánět do vagíny vnese. Na druhou stranu přehnaná hygiena může být stejně tak příčinou narušení poševní rovnováhy a urychlit tak nákazu. Nejrůznější výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky, to všechno může být příčinou vašich opakovaných potíží s vaginální mykózou.

V intimní oblasti ženy převládá kyselé pH. Její přirozená obranyschopnost může být ovšem snadno narušena přípravky, které působí zásaditě. Vybírejte proto ty s pH kolem 5, často bývají označené jako přípravky pro intimní hygienu. Při léčbě mykózy se celkově nedoporučuje používání tamponů, jsou ovšem i takové, které obsahují probiotika a jsou právě pro toto období nejvhodnější.

Co může ovlivnit zánět v pochvě

Přirozené prostředí poševní mikroflóry může narušit i přehnaná konzumace sladkostí, cukr totiž dokáže zánět urychlit. Například ženy, které používají léky blokující vstřebávání cukru do krve, jsou mnohem častěji ohrožené vaginální mykózou.

Přestože sex sám o sobě není příčinou této nemoci, drobná poranění poševní stěny, jež mohou vznikat například při nedostatečném zvlhčení, jsou živnou půdou pro kvasinky. Dalšími rizikovými faktory může být dlouhé cestování, neprodyšné oblečení nebo například  jízda na kole. Může se také objevit jako průvodní jev při zánětu močových cest.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *