Menopauza – příznaky a léčba
Napsal Jana Kováčová
Nejprve je potřeba si říct, že menopauza a s ní spojené klimakterium není nemoc. Je to období v život ženy, kdy se v důsledku hormonálních změn, především úbytku estrogenu – ženského pohlavního hormonu, začnou v organismu dít různé změny.
Některé tyto příznaky je možné vhodnou léčbou zmírnit či úplně odbourat. Je ovšem nejprve s jistotou určit, že jde skutečně o změny způsobené přechodem, což nejsnadněji zjistí váš gynekolog z rozboru krve.
Příznaky klimakteria
Přechod se u ženy projevuje některými nebo mnoha z těchto příznaků: bolesti hlavy, bolesti kloubů, návaly horka a potu, závratě, parestezie (pocit brnění končetin), záchvaty bušení srdce, někdy dokonce i bolest na hrudi připomínající infarkt myokardu, zažívací a psychické potíže, nervozita, plačtivost, sklon k depresivně – úzkostným náladám, náladovost, nespavost atd. Samozřejmě je vše doprovázeno ztrátou menstruace, což je nejmarkantnější trvalá změna. Všechny tyto příznaky jsou takzvaně akutní, okamžitě zaznamenané.
Následují subakutní příznaky, které se neprojeví hned. Nedostatek estrogenu se může totiž objevit postupně i tam, kde bychom to nečekali, například v močovém ústrojí svěděním či pálením, nutkáním k močení i inkontinenci, ale také například vysycháním slzných žláz, ztenčení kůže lámavostí nehtů nebo nadměrným vypadáváním vlasů.
Metabolické změny v menopauze
Mnohem závažnější bývá v této době zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu a centrální mozkové příhody. Další významnou oblastí, postiženou nedostatkem estrogenů, je metabolismus lipidů a karbohydrátů. V jeho důsledku se zvyšuje inzulínová rezistence, riziko obezity a diabetu mellitu II. typu. Rovněž dochází ke zvyšování hladiny cholesterolu.
Kromě hormonální léčby je řada faktorů, jimiž dokážeme svůj stav ovlivnit. Pro ženu v klimakteriu je vhodné:
- Dodržovat pravidelný pitný režim a snížit příjem kofeinu.
- Dbát na dostatečný přísun vlákniny. Střeva budou pracovat v dobré kondici a nedostaví se zácpa.
- Zvýšit příjem vápníku, železa, zinku, hořčíku a vitamínů skupiny B, E, D, A.
- Vlivem menopauzy tělo pomaleji pálí tuky a štěpí cukry. Je nutné jíst pravidelně a osvojit si zvyk jíst menší porce v průběhu celého dne.
- Pravidelně se hýbat a dostatečně relaxovat – fyzicky i duševně.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024