Pozitiva a negativa bosé chůze
Napsal Jana Kováčová
O chůzi naboso se čas od času vedou vášnivé diskuze. Je zdravé nebo ne? Smí se naboso řídit? Smí někdo vymáhat, aby se chodilo v botách? Trošku si to bosování neboli barefoot probereme, vyjmenujeme si klady i zápory bosé chůze.
Je dost nepochopitelné, že se dnes tolik přetřásá otázka činnosti nám lidem tak přirozené, jako je bosá chůze. Vždyť ještě celkem nedávno (cca 100 let zpět) byla chůze bez bot naprosto normální. Jak to s bosou chůzí opravu je?
Něco o chůzi
Být obutý je považováno za slušné, vychované a společensky přijatelné. Jde o přijatou normu, takže být obutý je “normální”. Ale chodit bos, bez obuvi, je přirozené. A hodně zdravé! Chůze naboso přináší pro naše tělo taková pozitiva, jako jsou pohoda a zmírnění stresu, odstranění bolestí, přírodní masáž nohou, změna držení těla. Tím, že nohy nevězníte v teplém a vlhkém prostředí uzavřených bot (často z hrůzodtrašného materiálu), snižuje se riziko plísňových onemocnění kůže nohou. Jestliže nepatříte do skupiny lidí, kteří trpí ortopedickým, neurologickým nebo interním onemocněním, není důvod, proč chůzi naboso nezkusit.
Bosá chůze a zákony
Nejprve si řekněme, že neexistuje nikde v Evropě (a asi ani jinde ve světě) zákon, který by zakazoval chůzi bez bot na veřejnosti. Dokonce i řídit automobil můžete bosi, jestliže je to tak pro vás pohodlné. Jsou ale situace, kdy je třeba respektovat nařízení. Na místech, kde platí specifické provozní a hygienické normy a vyhlášky, které určují nutnost a druh obuvi, kvůli bezpečnosti, si chůzi naboso neprosadíte. Jde hlavně o průmysl, zdravotnictví, gastronomické provozy či státní instituce (školy, školky, úřady) atd.
Negativa bosé chůze
Pozitivní přínos bosování je jasný, nezmění to ani ortopedové s hrozbou borcení kleneb, protože právě chůze naboso je dobrou prevencí proti plochým nohám. Jinak je to ale, jestliže už zborcenou nožní klenbu míte. Pak vás chůze naboso nejspíš nepříjemně bolí, tu oporu prostě potřebujete. Nad bosováním by se měli zamyslet také diabetici. Je pravda, že (hlavně zpočátku, než se nohy otuží) může dojít ke zranění nohy. A zranění všeobecně se u diabetiků hůř hojí. Bosá chůze se nedá doporučit ani lidem s chronickým onemocněním ledvin. Ale ti to nejspíš tuší, vzhledem k tomu, že im často bývá zima “od nohou”.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024