Syndrom polycystických ovarií: Na co si dát pozor?

Napsal

Syndrom polycystických ovarií neboli PCOS je velmi rozšířenou hormonální poruchou mezi ženami. Je důležité ho včas diagnostikovat, provází ho totiž nepříjemné příznaky a může mít vážné následky. Jeho příčiny přitom nejsou zcela jasné.

PCOS

Syndrom polycystických ovarií je porucha, která je spojena s mnoha malými cystami na vaječnících. Tyto cysty mnohdy způsobují až dvojnásobné zvětšení vaječníků. Tyto příznaky mnohdy zůstávají dlouho skryté, ovšem PCOS je provázen i dalšími příznaky. Patří mezi ně:

  • nepravidelný menstruační cyklus,
  • akné,
  • výrazné chloupky na obličeji,
  • přibírání na váze.

Tato porucha vzniká na základě hormonální nerovnováhy. U všech žen se v těle vyskytuje malé množství mužských hormonů – androgenů. U žen s PCOS je však výskyt těchto hormonů výrazně vyšší. Jde o nepříjemné onemocnění, které má řadu potenciálních komplikací. Při včasné diagnóze ho však lze dobře zvládat díky lékům a úpravě životního stylu.

Příznaky PCOS

Při diagnostikování syndromu polycystických ovarií se lékaři zaměřují na tři charakteristické rysy. Jedním z nich je absence ovulace, jejímž následkem je nepravidelná či žádná menstruace. Druhým příznakem jsou vysoké hladiny androgenů, které mívají za následek nadměrné ochlupení na obličeji nebo těle. V neposlední řadě pak diagnostika zahrnuje také vyšetření vaječníků – pokud jeden nebo oba z nich mají váčky naplněné tekutinou, jde o cysty, které jsou projevem PCOS.

Mnoho žen a dívek, které trápí zmíněné příznaky, má matku či sestru s podobnými příznaky. Genetické spojení však není objasněno. Pokud však máte v rodině někoho, kdo trpí PCOS, je důležité nechat se vyšetřit.

Příčiny PCOS

Příčiny syndromu polycystických ovarií nejsou jasné. Významnou roli hraje zvýšená hladina androgenů. Nicméně za rozvojem tohoto onemocnění může být nadváha, rodinná anamnéza a inzulinová rezistence. Inzulin je hormon, který reguluje hladinu krevního cukru, ovšem jde také o klíčový hormon při rozvoji různých onemocněních, jedním z nich je právě PCOS.

Diagnostika

Diagnostikovat syndrom polycystických ovarií může být složité. Prvotní příznaky se často objevují v období puberty, kdy přichází první menstruace. U mnoha žen se však typické příznaky mohou rozvinout až později. Proto jsou důležité pravidelné gynekologické kontroly, které mohou odhalit případné cysty na vaječnících. Jestliže pozorujete některý ze zmíněných příznaků, obraťte se na svého lékaře.

Rizika PCOS

Syndrom polycystických ovarií je provázen řadou rizik. Kromě nepříjemných symptomů toto onemocnění může vést až k neplodnosti. Potíže s otěhotněním jsou běžné, PCOS ovlivňuje ovulaci, v některých případech dokonce nedochází ani k tvorbě vajíček. Ovšem ve spolupráci s lékařem lze nasadit léčbu a upravit životní styl, díky čemuž mnoho žen otěhotní i přes PCOS.

Ženy trpící tímto syndromem mají také zvýšené riziko rozvoje spánkové apnoe, jde o poruchu spánku, kdy dochází k zástavě dechu na několik vteřin. PCOS může vést také k cukrovce 2. typu, metabolickému syndromu, obezitě, srdečním problémům, vysokému krevnímu tlaku a zhoubným nádorům dělohy.

Léčba

Léčba PCOS je symptomatická, zaměřuje se tedy na příznaky onemocnění, nikoliv jeho příčinu. Cílem je omezit nepříjemné příznaky a zabránit přidruženým onemocněním jako je cukrovka a podobně. S pomocí léků lze podpořit ovulaci, omezit růst chloupků a snížit tvorbu androgenů. Klíčová je také životospráva, díky ideální tělesné hmotnosti lze symptomy PCOS regulovat.

Syndrom polycystických ovarií je poměrně častý, mnohdy však bohužel jeho diagnostika trvá. Nepodceňujte pravidelné lékařské kontroly, při jakýchkoliv problémech se obraťte na odborníky, kteří provedou potřebná vyšetření a pomohou vám najít vhodné řešení.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *