Sporty, které škodí vaší sexualitě i pánvi
Napsal Michaela
V dnešní době se vedle pestré a zdravé stravy dbá také na dostatečný pohyb a sportovní aktivitu. Proto se mnoho žen zapisuje do různých sportovních lekcí, které udržují jejich fyzičku ve skvělé kondici. Mnoho z těchto cvičení však škodí pánevnímu dnu i ženským pohlavním orgánům.
Kvůli tomu může často docházet k poškození tkání nebo deformaci. Díky tomu může mít žena problémy s inkontinencí, vzrušením nebo dokonce s plodností. Která cvičení nejsou vhodná pro ženy a proč je důležité si vybírat vhodné sportovní aktivity?
Výběr sportu je zásadní
Pro ženské tělo je velmi důležitý správný výběr sportovní aktivity. Ne totiž každý druh cvičení je tím nejlepším zejména pro oblast pohlavních orgánů. Ty totiž nesnesou příliš časté a pravidelné otřesy nebo příliš velkou námahu. Špatné cvičení může mít vliv na ženské libido i celkovou sexualitu. Často se také mohou objevit různé zdravotní problémy spojení právě s oblastí dělohy a pánevního dna.
Pokud bude vámi vybraný sport příliš náročný a trénink bude velmi intenzivní, můžete tím poškodit vaše tělo. Zejména pro ženy po porodu, které mají povolené celé pánevní dno, může špatný výběr sportu spustit lehčí formu inkontinence. S tou se pak velmi těžko vypořádávají a je potřeba zvolit správné cviky pro zpevňování pánevního dna.
Hiit může poškodit pohlaví orgány
Přestože je tento druh cvičení velmi oblíbený, s hiit by měla být každá žena opatrná. V případě častého a pravidelného docházení na lekce hiit se vaše tělo vystavuje velkému náporu. Je to vlivem velmi intenzivního tréninku, při kterém se sice spaluje hodně kalorií a vaše tělo se zpevňuje, vaše pánevní dno však může hodně trpět. Hrozí poškození tkání uvnitř pohlavních orgánů. Kvůli tomuto poškození se může objevit krvácení mimo menstruační cyklus nebo bolestivé pocity při sexuálních hrátkách.
Bolesti při sexu mohou být právě tím první příznakem při poškození dělohy a ostatních orgánů reprodukčního systému. Pokud takové nepříjemné pocity máte, je potřeba s tréninkem přestat a dát tělu dostatek času na regeneraci. Jestliže tyto potíže doprovází také krvácení, raději navštivte vašeho gynekologa.
Prudké dopady při jumpingu vám škodí
Dalším sportem, který by neměl být v pravidelném tréninkovém plánu ženy, je jumping. Oblíbená sportovní aktivita na trampolínách může sice vypadat jako velká zábava, při které navíc zpevníte celé tělo, otřesy při dopadu na trampolínu však mohou škodit.
Výrazný tlak při dopadu poškozuje celou oblast podbřišku a pánevního dna. V takovém případě může docházet opět k inkontinenci, může se ale objevit také pokles dělohy, bolestivé intimní chvíle nebo tlak na konečník.
Pozor při běhání
Podobné problémy mohou doprovázet i pravidelné běhání. Běh patří k těm nejčastějším sportovním aktivitám, které jsou skvělé na fyzickou kondici člověka. V případě žen se však opět potýkáme se sportem, který doprovází poměrně velké otřesy. Při došlápnutí při běhu dochází k otřesu, který se dotýká i pánevní oblasti.
Takové případy se dějí zejména ve chvíli, kdy jsou břišní svaly povolené a nepříliš trénované. K inkontinenci nebo poklesu dělohy může docházet v případě žen po porodu, které se ještě nepustily do klasických posilovacích cviků břišních a zádových svalů spolu s pánevním dnem.
Všeho s mírou
Podle veškerých studií je jasně dokázané, že pravidelná sportovní aktivita je vhodná pro každého jedince, je však potřeba sledovat vlastní limity a zdravotní stav. Ženám se často doporučuje jakékoliv posilovací cvičení pro celé tělo, zejména pak pro střed těla. Skvělou volbou je také forma relaxačního a posilovacího cvičení, kterým je například jóga.
Zdroj foto: www.freepik.com
Recommended Posts
Funguje chůze při hubnutí? Aneb jak spálit ještě více kalorií
15 listopadu, 2023
Jak se zbavit bolesti zad?
15 září, 2023
Jak mluvit se svou dcerou o menstruaci
04 listopadu, 2022