Pečujte o své zdraví chytře. Hlídat vám jej pomohou moderní vychytávky!

Chytré zdraví

V posledních letech došlo k velkému rozmachu tzv. wearables, malých elektronických zařízení, která můžete nosit přímo na těle. Díky nim můžete sledovat řadu důležitých údajů o vašem zdraví a tělesných funkcích. Mezi nejznámější patří chytré hodinky nebo fitness náramky. Objevte i další „vymoženosti“, které vám s péčí o zdraví mohou pomoci.

Péče o zdraví nám není lhostejná

Chytré hodinky a náramky dnes běžně měří tepovou frekvenci, množství spálených kalorií, počet nachozených kroků nebo i kvalitu spánku. Některé modely umí měřit krevní tlak, okysličení krve nebo dokonce provádět EKG. Data se automaticky synchronizují do telefonu, kde si o svém tělesném stavu můžeme prostřednictvím k tomu určených aplikací prohlédnout přehledné grafy a statistiky.

Samozřejmě ani sebechytřejší telefon nemůže nahradit návštěvu u lékaře. Může ale pomoci odhalit případné zdravotní problémy ještě předtím, než se plně rozvinou.

Nejen hodinky a náramky! Objevte i další chytrou elektroniku pro chytré zdraví (Smart Health):

Chytré telefony. Výhodou je, že je máme téměř pořád u sebe. Moderní telefony dnes běžně umí měřit kroky, spánek, srdeční tep i okysličení krve. Stačí si stáhnout vhodnou aplikaci. Mezi oblíbené aplikace pro sledování zdraví patří Apple Health, Google Fit, Samsung Health nebo Fitbit.

Chytré váhy. Moderní inteligentní váhy dokážou určit množství svalové hmoty i tělesného tuku v těle, takzvaný BMI (body mass index), metabolický věk nebo dokonce hustotu kostí. Některé váhy také sledují, jak se vaše hmotnost vyvíjí v čase a upozorní vás, pokud se začnete odchylovat od žádoucí hmotnosti. Naměřená data se automaticky synchronizují do mobilní aplikace, takže máte perfektní přehled o své kondici a můžete snadno sledovat svůj pokrok. Investice do chytré váhy, která vám pomůže dosáhnout ideální hmotnosti, se rozhodně vyplatí.

Digitální tlakoměry. Na rozdíl od klasických analogových modelů jsou digitální tlakoměry přesnější a umožňují sledovat váš krevní tlak dlouhodobě. Chytré digitální tlakoměry umí ukládat naměřené hodnoty do paměti přístroje nebo do mobilní aplikace. Díky tomu získáte o svém tlaku perfektní přehled a můžete včas odhalit případné problémy. Pokročilé tlakoměry dokážou měřit i tepovou frekvenci či míru okysličení krve.

Kromě klasických tlakoměrů lze zmínit ještě alternativní přístroje, které umí měřit krevní tlak na zápěstí či prstu. Jejich přesnost je však stále poněkud sporná.

Elektrické zubní kartáčky. Oproti klasickému manuálnímu kartáčku umožňuje ten elektrický důkladnější čištění i masáž dásní vysokofrekvenčními vibracemi. Moderní elektrické kartáčky jsou navíc vybaveny časovačem, který pomůže zajistit, abyste si čistili zuby po doporučovanou dobu (alespoň 2 minuty). Některé modely mají i senzory tlaku, které vás upozorní, pokud začnete na kartáček příliš tlačit. Chytré kartáčky se také umí napojit na mobilní aplikace a poskytnout detailní přehled o čištění.

TIP: Objevte další chytré pomocníky, kteří vám pomohou udržovat přehled o vašem zdraví. Více informací najdete v kategorii věnované chytrému zdraví.

Pamatujte, že i ty nejchytřejší přístroje a gadgety jsou pouze pomůckami. Nemohou nahradit přirozený pohyb, zdravý životní styl, rozumnou stravu ani pravidelné lékařské prohlídky.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *