Minerální látky a stopové prvky – stavební kameny zdraví

Napsal

Ráno rozhodně nastartujte stavování ve zdravém stylu : ovesné vločky  s mlékem a ovocem jsou ideální. Nabídka potravních doplňků v lékárnách je opravdu široká. Potřebuje ale člověk přirozené zdroje doplňovat?

Opravdu důležité

Lidský organismus potřebuje ke zdraví na 30 minerálních látek a stopových prvků, z nichž 16je doslova životně důležitých a 6 z nich je v těle obsaženo v množství přesahujícím 50 mg. Jde o vápník, draslík, hořčík, sodík, fosfor a chlór. Zbývajících deset tvoří stopové prvky, které tělo obsahuje v nízké koncentraci.

Co dovedou hlavní minerály

Vápník je nezbytný pro stavbu kostí a zubů, ovlivňuje nervové funkce, působí proti rozvoji alergií a kožních chorob. Draslík přispívá k regulaci krevního tlaku a k výstavbě svalové hmoty. Hořčík (magnezium) je důležitý pro funkce svalů, kostí a nervových buněk, ale rovněž tvoří významnou složku enzymů, které umožňují základní biochemické reakce. Sodík s chlórem ovlivňují vodní hospodářství v těle a působí na předávání svalových a nervových podnětů. Fosfor je součástí buněčného jádra, pečuje o kosti, zuby a přenos energie.

Stopové prvky

Mezi  stopové prvky patří železo, fluór, jód, selen a zinek. Kromě nich jsou v těle bór, chróm, kobalt, měď, mangan, křemík, molybden, vanadium. K jejich nedostatku obvykle nedochází.

Když stoupá potřeba

Vyváženou stravou může být potřeba minerálních látek v zásadě uspokojena, ovšem v období růstu, těhotenství, při intenzivním sportu, přemíře stresu jsou nutné dodatečné dávky.

Malé dávky, velký efekt

Zinek ovlivňuje stav imunitního systému. Obsahují jej maso a mléčné výrobky. Častý je rovněž nedostatek hořčíku, vápníku, fluóru a jódu. U mladších žen se v souvislosti s menstruací projevuje nedostatek železa. Nízký přísun hořčíku zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou, jeho dostatek pomáhá proti migrénám.

Lékaři by měli upozornit pacienty na to, že některé léky zvyšují spotřebu hořčíku v těle. Fluór zpevňuje především zubní sklovinu, je proto důležitý celoživotně. Důsledkem nedostatečného zásobování těla jódem bývá nejen zvětšení štítné žlázy, ale především únava, neschopnost koncentrace a deprese. Proto je důležité zařadit do stravy mořské ryby, maso, mléčné výrobky a pečivo s jodizovanou solí.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *