Jezte přiměřené množství minerálů a vitamínů
Napsal Marks
Všude se dozvídáte, že je důležité jíst vitamíny a minerály a to hlavně v období, kdy jsou rozšířené nemoci chřipka, angína apod. Je lepší jíst pravidelně přírodní zdroje nebo je můžeme klidně nahradit s těmi z krabičky?
Méně je více
I když jsou vitamíny pro naše tělo prospěšné a důležité, nic se nemá přehánět. Ještě než se rozhodneme pro pravidelné užívání konkrétní zdravé látky, měli bychom se informovat u odborného lékaře, co organismu chybí a jakou cestou tuto ztrátu doplnit. Tyto podstatné informace se zjistí z krevního obrazu.
Na druhou stranu bychom měli dbát samozřejmě i na prevenci. To znamená, že se musíme zásobovat vitamíny i v době, kdy nám nic není a v okolí nehrozí žádné nakažlivé onemocnění. Ruku na srdce – obsahuje vaše celodenní jídlo veškeré prospěšné látky? Pokud ne, v tom případě vyrazte pro vitamíny co nejdříve. Lékárnu navštivte i tehdy, jestliže držíte dietu nebo trpíte silnými menstruacemi.
Na jaké vitamíny si dát pozor
Vždy je daleko prospěšnější volit přírodní vitamíny a minerály, než je nahrazovat umělými tobolkami. Ty můžeme jíst tehdy, když se cítíme slabší a chceme předejít onemocnění. Jsou vhodné především jako doplněk stravy, ne jako rovnocenná obměna za přírodní látky. Minerály a vitamíny navíc obsahuje zelenina a ovoce, bez jejíž vlákniny nefunguje správné trávení a zpracování potravin.
NÁHRAŽKY : pokud se pro ně opravdu rozhodnete, pak si dejte pozor na několik věcí. Pozorně si přečtěte příbalový leták, kde se dozvíte, jaké výrobek obsahuje účinné a doplňkové látky, dále způsob užívání – před nebo po jídle, případně zda-li lze či nelze kombinovat s určitými potravinami. Například tobolky se železem se nesmí zapíjet černým čaje, protože tím dochází k vylučování železa z těla. Volte vždy raději kapsle než tabletky.
Vstřebávání vitamínů a minerálů často narušuje pití alkoholu. Tělo zbavuje například vitamínů skupiny B, kyseliny listové, ničí vápník, bere hořčík a vyvolává zvýšenou potřebu vitamínu C. Káva a kofein zase likvidují zásoby vitamínu B 1 a vylučují železo, vápník a draslík. Kouření vadí vitamínu E, řadě vitamínů B, výrazně spotřebovává C a selen. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce ničí vitamíny B, vylučuje hořčík a zapříčiňuje nízkou hladinu zinku v krvi a spotřebovává vitamín A, C, E a selen. Podobné účinky má například užívání i těchto léků : diuretik, kortikoidů, analgetik, antibiotik, antihistaminik a acylpyrinu.
V neposlední řadě byste se také měli vyvarovat stresu, častému sledování televize, omezit pohyb ve znečištěném prostředí a dbát na zdravou životosprávu. Pokud všimnete varovných signálů jako svědění kůže, vyrážky či rozpraskané pokožky nebo padání vlasů, vložte se do rukou lékařů.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024