Ukrývají PET lahve karcinogeny?
Napsal Marks
Navzdory různým kampaním vodárenských společností, většina lidí kupuje balené minerální nebo stolní vody. Jaksi jsme si odvykli pít vodu z vodovodu, i přes průzkum a měření, které dokazují, že tato voda je často kvalitnější a chutnější než balená. Zejména v letních měsících spotřeba vody stoupá. Pro organismus je nepostradatelnou součástí. Podle nejnovějších průzkumů však může být balená minerální voda právě pro náš organismus nebezpečnou.
Nacházejí se karcinogeny v PET lahvích?
V balených minerálních vodách se nezřídka vyskytují karcinogenní látky. Při výrobě plastových lahví nebo při jejich skladování může jako vedlejší produkt vzniknout acetaldehyd, který se následně dostává do nápoje. Jak vyplývá z testu rakouského spotřebitelského časopisu Konsument, nebezpečné látky našli především v nápojích s vyšším obsahem kyseliny uhličité.
Podle norem Evropské unie může do kilogramu potraviny proniknout z plastů až šest miligramů acetaldehydu. Prý jde o množství, které není pro zdraví člověka nebezpečné. Na druhé straně však Unie zařadila acetaldehyd do seznamu látek s podezřením na rakovinotvorné účinky. Acetaldehyd se vyznačuje ovocným aroma. V nesycený minerálka se vyskytuje v nepatrných množstvích, mnohem hůře dopadly perlivé minerálky. V testu se odborníci zaměřili na 35 druhů limonád 17 druhů nesycený nápojů v plastových i skleněných lahvích. V neperlivých nápojích se nacházelo jen malé množství acetaldehydu. Stejně dopadly nesycené nápoje v umělých i skleněných lahvích, tak i sycené nápoje ve skleněných lahvích. Problém byl až s nápoji sycenými oxidem uhličitým, které plní do PET lahví. Vysoký obsah acetaldehydu obsahovaly jako nejlevnější, tak nejdražší minerálky.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024