Nepostradatelný je v těhotenství jód
Napsal Marks
Jód je nezbytnou součástí výživy člověka. Je důležitý pro jeho správný fyzický i mentální vývoj a to nejen v dospělosti, ale je ho potřeba již od prenatálního období.
Dostatek jódu pro správný vývoj
Nedostatek jódu v dospělosti je často příčinou zpomalených reflexů, zhoršení paměti, podílet se apatie, deprese a také zvětšení štítné žlázy.
Většina tohoto minerálního prvku je uložena právě v štítné žláze (asi 75 procent), odkud probíhá kontrola a řízení nervů a svalů a také se zde uskutečňuje štěpení tuků a bílkovin. Vše má velký vliv na růst nehtů a vlasů a na využití kyslíku v těle člověka. Štítná žláza ovlivňuje i látkovou výměnu (čili využití přijímaných živin k vytváření energie).
Tak jako je dostatek jódu potřebný pro fungování organismu dospělého člověka, je velmi významný při vývinu plodu a v prvních měsících života děťátka.
Nejvíce jsou ohroženy těhotné ženy, kojící matky, děti do 1. roku života i v následujícím období. Což znamená, že hlavně těhotná žena a maminka, která kojí své dítě, potřebuje tento minerální prvek v dostatečném množství.
Nedostatek jódu ve výživě v období těhotenství a kojení omezuje tvorbu hormonů štítné žlázy, které jsou hlavním a zároveň nezbytným prvkem pro normální vývoj mozku, především v období nitroděložního vývoje plodu až do konce 1. roku života dítěte a plní několik dalších funkcí.
Nedostatek jódu tedy pro ještě nenarozené děťátko znamená vážné ohrožení vývoje centrálního nervového systému a v dalších fázích vývoje se může projevit snížením duševních schopností dítěte (IQ). Tyto poruchy se pak mohou projevit až ve školním věku, kdy se od dítěte bude vyžadovat nejen paměťové, ale i logické myšlení.
V případě, že jódový deficit trval v období těhotenství a prvního roku života dítěte, není možné již následky tohoto stavu zvýšeným přísunem jódu v dalším období života napravit.
Nedostatek jódu může takové způsob potrat nebo předčasný porod.
Obsah jódu v potravě je možné upravit podle potřeby. Přidává se do různých pochutiny a pokrmu (sůl). Během těhotenství je třeba zvýšit denní dávku jódu asi o 15 procent. Co znamená ze 150 na 230 miligramů. Bohatým zdrojem jódu jsou mořské ryby a některé minerální vody. Vhodným řešení jsou takové potravinové doplňky v podobě tablet a multivitaminových preparátů.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024