Jak pečovat o pokožku miminek
Napsal Marks
Pokožka nemluvněte je velmi jemná a snadno se vysouší. Musíte o ni pečovat co nejšetrnějším způsobem, aby se co nejméně dostala do styku s chemikáliemi. Například k mytí používejte jen mýdlo, ne detergenty (těm biologickým byste se měla vyhýbat vůbec). Při praní nepoužívejte změkčovadla tkanin, protože dráždí dětskou pokožku.
Pozor na oblečení
Nové oblečení vždycky před prvním použitím vyperte, protože materiál může obsahovat chemikálie, které tam zbudou z výrobního procesu. Je-li to možné, vybírejte oblečení vyrobené z organických materiálů, jako je bavlna. Ložní prádlo a oblečení, které se těsně dotýká tělíčka, by mělo být vyrobeno z nebělené a nebarvené tkaniny.
Péče o pokožku při koupání
Několik týdnů trvá, než si novorozené dítě vytvoří na kůži přirozenou vrstvu, proto ho nemusíte v tomto období koupat. Stačí, když ho budete omývat. Kojenec by se měl koupat dvakrát nebo třikrát týdně a do koupele nepoužívejte výrobky, které obsahují chemikálie z ropných derivátů, alkohol nebo parfém. Vaše dítě jistě nebude tak špinavé, abyste musela používat mýdlo, a dětský šampon také nebudete potřebovat celé měsíce. K mytí opravdu postačí pouze voda.
Až do tří měsíců stačí, když do koupele přidáte jemný aromatický olejíček z římského heřmánku a levandule. Než ho kápnete do vody, rozpusťte jednu nebo dvě kapky v zadním oleji nebo v plnotučném mléku.
Olejíček hydratuje
Čistá voda pokožku vysouší, proto je vhodné přidat do lázně trochu olejíčku, který dětskou pokožku zvláčňuje a změkčuje. Někteří rodiče rádi používají mandlový nebo jojobový olej, ale jsou děti, které reagují na tyto ořechové oleje negativně, proto je rozumnější používat především slunečnicový nebo olivový olej. Také můžete do lázně přidat ovesné vločky, které jsou výborným přírodním změkčovadlem.
Mléčná krusta (tzv.seboroická dermatitida)
U mnohých kojenců se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky. Stává se to, když tukové žlázy v kůži vytvářejí příliš, mnoho mazu, mastné substance, která udržuje kůži vlhkou. Není to nic nebezpečného, ale vypadá to nevzhledně. Když s tím nic neuděláte, může to přetrvat i měsíce. Nejlépe s tím poradíte, když do postižené oblasti jemně vetřete olivový olej, necháte ho působit přes noc a ráno ho smyjete. Aby šupinky rychleji mizely, vykartáčujte hlavičku jemným kartáčem. Nikdy neodlupujte šupinky prsty, mohla byste tam zanést infekci. Je-li seboroická dermatitida neústupná, zkuste několik dní natírat postižené místo heřmánkovým krémem.