Nezanedbávejte spánek
Napsal Marks
Všichni víme, jak vypadáme po probdělé noci. Nedostatečný spánek zanechává povadlou a bledou kůži, na obličeji vznikají skvrnky, máme tmavé kruhy pod očima a nateklá víčka. Poruchy spánku poškozují kromě duševního zdraví také pleť a to si uvědomuje jen málo lidí.
Spánek pro krásu
Noční krémy a pleťová mléka sice stav pleti vylepší, ale nenahradí hluboký noční spánek. Potřeba spánku se u jednotlivých lidí liší. Obecně postačí sedm až devět hodin s tím, že bez problémů usnete do půlnoci. Do té doby je totiž spánek nejzdravější. Máte-li se sněním potíže, vyzkoušejte některou z následujících rad.
1. Zamyslete se nad stravovacími zvyklostmi. Nezačali jste – či nepřestali – pít během dne či večer kávu, čaj nebo perlivou vodu? Příliš mnoho kofeinu nebo naopak i jeho náhlý nedostatek může být příčinou nežádoucího bdění.
2. O alkoholu je známo, že navozuje spánek. Pokud ho ale vypijete moc, můžete se kvůli tomu v noci předčasně probudit. To samé se týká také cigaret. Jestliže na přísun nikotinu nejste zvyklí, mohlo by se to promítnout i do spánku. Kouření před spaním totiž občas narušuje spánkový rytmus. S podobnými příznaky však musíte počítat i v případě, že s kouřením přestáváte. Všeho s mírou.
3. Fyzické cvičení uvolňuje tělo a zkvalitňuje spánek. To je sice pravda, ale to neznamená, že večer sednete na rotoped a budete ujíždět jako o závod. Horečná aktivita ve vás totiž může vybudit přebytek energie a spánek tak oddálit.
4. Ruší-li vás hluk z ulice, dejte si na okna těžké závěsy. Pomáhají ale i dvojitá skla nebo zvukové těsnění.
5. Pokud chcete večer relaxovat, dopřejte si před spaním teplou koupel s přísadou uklidňujících bylinek.
Než se uložíte do postele, je dobré si do ložnice pustit trochu čerstvého vlahého vzduchu. To v unaveném organismu probudí touhu co nejdříve usnout. Zdravému spánku prospěje také kvalitní madrace. Její výběr určitě nepodceňujte. Odborníci varují před používáním vysloužilých madrací, protože vám mohou způsobit problémy se zády a krční páteří. Správný spánek má podporovat odpočinek celého těla což znamená, že hlava, záda i končetiny se denní námaze uvolní. Zdravý spánek poznáte i podle svěžího ranního probuzení.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024