Alkohol v organismu je vždy špatný

Napsal

Alkohol v organismu je vždy špatnýTéměř všechno, co tělu dodáváme, ovlivňuje náš celkový zdravotní stav a alkohol není výjimkou. Nedávný výzkum ukázal, že malé množství alkoholu týdně neškodí. Skutečně se zdá, že velmi mírná konzumace snižuje riziko ischemické choroby srdeční, která je jednou z hlavní příčin smrti u mužů i žen. Než si ale otevřete láhev vína, měli byste vědět, jaký vliv má alkohol i na kůži.

Co alkohol způsobuje

Alkohol dehydruje a ochuzuje buňky o důležitou vodu. To může vést k předčasnému stárnutí pleti. Příznakem může být suchá pokožka, olupování i jemné vrásky. Alkohol dále spotřebovává důležité živiny včetně vitamínů A, B a E.
Alkohol však největší neplechu dokáže napáchat v krevních cévách, které rozšiřuje. Na kůži poruchu poznáme podle narůžovělého nádechu. Přílišné pití ale zasahuje i do krevního oběhu a kvůli tomu mohou buňky trpět nedostatkem kyslíku. Dochází tak k poškození kůže a zvýšenému riziku vzniku popraskaných cévek, červené trudovité pleti a kožnímu onemocnění zvanému růžovka.

Mírné pití není nebezpečné

Pro většinu lidí je mírné pití bezpečné, například jedna nebo dvě sklenky vína denně. Větším množstvím vyloučíte účinky mírné spotřeby a riskujete spíše zdravotní komplikace.
Nejen doporučené množství, ale i dávkování je důležité. Rozhodně není zdravé, když si přes týden svou denní kvótu odpustíte, ale o víkendu se potom oddáte doslova alkoholovým orgiím. Tím akorát zatížíte játra a zvýšíte množství toxických látek v krvi. Navíc protisrážlivý účinek alkoholu příznivý pro srdečněcévní systém přetrvává pouze 24 – 48 hodin.

Kdo patří do rizikových skupin

Opatrně s alkoholem by měli zacházet pacienti s nemocnými játry, bývalí alkoholici a řidiči. Pokud užíváte léky, pak si na přívalovém letáku přečtěte, zda-li se s alkoholem snesou či nikoli. Alkohol by samozřejmě neměly užívat těhotné ženy. Jedna americká studie nedávno přišla s názorem, že jeden drink denně pravděpodobně vývoj plodu nemůže ovlivnit.

Léky a pokožka

Na pleť mívá nepříznivý vliv mnoho předepisovaných i volně prodejných léků. Například z antibiotik vám může vyskákat vyrážka a z hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby může hrozit přecitlivělost na sluneční světlo. Někteří lidé mají alergii dokonce na obal léku či barvivo tobolek.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *