Bolavé dásně – co na ně pomůže
Napsal Jana Kováčová
Bolest dásní se může objevit z mnoha důvodů, přesto se jí nevěnujeme s takovou pozorností, jako když nás začne bolet zub. Přitom oteklá a bolestivá dáseň může avizovat i vážnější problémy.
Většinou bolest dásní stále ještě podceňujeme. I o jejich zdraví se stará velmi malé procento z nás, i když bolestí, krvácením nebo otoky dásní trpí většina lidí. Čím si můžeme pomoci sami, když nás začnou bolet dásně?
Co může zapříčinit bolest dásní
Důvodů, proč nám otečou dásně a začnou bolet, je víc. Především je to špatné čištění zubů – buď si je čistíme málo nebo přehnaně často, důvodem může být i tvrdý kartáček, kterým si dásně nešetrně poškrábeme. Dásně se mohou podráždit i jinými zubními pomůckami, například rovnátky. Pokud se v nich objeví ranka a do ní se dostane zbytek jídla nebo jiná nečistota, mohou otéct a bolet. Dásné mohou otéct i v důsledku oslabené imunity při jiném zánětu (například při angíně), stejně jako při stresu či díky hormonálním změnám. V každém případě si dásně hlídejte, krvácení a otoky mohou být příznaky počínající parodontóza.
Tip: Ke zdraví dásní přispívají i rovné zuby. Srovnejte si je pomocí neviditelných rovnátek Invisalign.
Co pomáhá na bolavé dásně
Jestliže vám bolestivě otečou dásně, zcela určitě se jedná o zánětlivý proces. Proto pomůže léčení přípravky s antibakteriálními účinky. Můžete zkusit některé kloktadlo nebo lék na angínu (Tantum verde, Stopangin a podobně), případně se poohlédněte po přírodních pomocnících, které jistě máte doma.
Zkuste sůl. Rozmíchejte trochu soli ve vodě a tento roztok kloktejte alespoň 5 minut. Můžete také provést masáž tímto roztokem pomocí jemného zubního kartáčku. Velmi účinný na kloktání je i výluh z hřebíčku (koření), ten má opravdu silný antiseptický účinek. Hřebíčkovým výluhem, do něhož namočíte vatovou tyčinku, potírejte několikrát za den bolavou dáseň.
Otok dásní i bolest ustoupí, když budete ústa vyplachovat čaji s protizánětlivými účinky, například šalvějovým, heřmánkovým nebo zázvorovým. Především se ale soustřeďte na hygienu dutiny ústní. Důkladné a správné čištění zubů je naprostý základ.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024