Bramborový knedlík – recept

Knedlíky, jako takové, sahají se svou historií vlastně až do starověku. Jejich vývoj byl celkově velmi pestrý: nejprve byly podávány jako hlavní jídlo, a to až nejméně do 19. století. Jejich tvar připomínaly kuličky nebo šišky, složením bylo především maso, mouka, vlastně všechno to, co dům dal.

Bramborové knedlíky jak je známe dnes, tedy jako přílohu k hlavnímu jídlu, se objevují v našich zemích o dost později. Bramborové šílenství zachvátilo Evropu po objevení Ameriky.  Každý jich měl na svém políčku najednou více než dost.

Jak se vařily a podávaly bramborové knedlíky

Bramborové knedlíky se v každém regionu vařily a podávaly trochu jinak. V Čechách mívali většinou na svých stolech knedlíky se smaženou strouhankou, na Moravě a Slezsku spíše s uzeným masem, smaženou cibulkou, se sádlem. Ale podávaly se také na sladko s povidly, ořechy či jablky. Objevují se také “chlupaté” knedlíky, které pochází buď ze Šumavy nebo z Krkonoš (jejich historie není dodnes doložena). Na Slovensku se podávají s brynzou a se  špekem halušky.

Bramborové těsto, z něhož se bramborové knedlíky vaří, má mnoho využití. Dají se z něho uvařit knedlíky plněné uzeným masem nebo různými druhy ovoce (nejoblíbenější sladkou variací jsou plněné bramborové knedlíky švestkami a sypané mákem). Z těsta se mohou tvořit válečky, které po uvaření nakrájíme na plátky a podáváme je většinou k zelí či špenátu a k pečenému nebo také dušenému masu. Připravit se z něj dají také placky, které smažíme na sádle nebo pečeme na sucho v troubě či na plotně.

Recept na bramborový knedlík

Co budeme potřebovat na těsto, z něhož si připravíme bramborový knedlík:

  • sůl
  • 750 g vařených brambor ve slupce
  • 250 g hrubé mouky
  • 2 vejce

Jak budeme postupovat:

Vařené a vychladlé brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Rozklepneme k nim dvě vejce, přidáme špetku soli a přisypeme hrubou mouku (vhodná je kombinace hrubé mouky a krupice v poměru 1 : 1). Dáme si vařit vodu, kterou osolíme. Těsto pořádně propracujeme a připravíme z něj podlouhlé válečky. Do vařící vody vložíme knedlíky a vaříme je cca 15 minut – když jsou hotové vyplavou na povrch. Podáváme je rozkrájené na plátky k masu a zelí či se špenátem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *