Chirurgická léčba obezity
Napsal Marks
Lidé si často vznik obezity způsobí sami špatným životním stylem a ještě horším stravováním. Úplně nejhorší kombinací je nepravidelný příjem potravy, mastné a přepálené jídlo z rychlého občerstvení a nedostatek pohybu. Držet dietu pak pro takového člověka znamená přemáhání se, až nakonec podlehne a následkem je například jojo efekt. Nejhorší obezitu pak už jen zbývá řešit chirurgickými prostředky. Mezi ně patří například objížďka nebo bandáž žaludku.
Pro koho je chirurgický zákrok vhodný
Jak už to tak v lidském životě bývá, není vše určené pro každého. Lékaři se shodují na tom, že chirurgický zásah do problému obezity představuje pouze alternativní řešení v případě, že léky a změna životního stylu nepůsobí tak, jak si lékaři mysleli. Navíc život pacienta s těžkou obezitou může být narušován ještě řadou nepříjemných nemocí. Mezi ně patří například kardiovaskulární rizika, cukrovka, poruchy metabolismu nebo komplikace pohybového aparátu.
Jednou z příčin obezity je také genetika, při které může docházet k nadměrnému ukládání tukových zásob. Dalším důvodem mohou být léky, závislost na jídle či psychická porucha.
Manžeta
Manžeta je spíše známá pod svým druhým označením jako bandáž žaludku. Při tomto zákroku se do žaludku voperuje manžeta, která stáhne žaludek a rozdělí ho tak na dvě části. Na lékařském obrázku může připomínat přesýpací hodiny. První část žaludku je po operaci velká přibližně 25 ml. Pacient se pak nasytí z daleko menšího množství jídla. Lékař operovaného určitou dobu sleduje, jakým způsobem prochází potrava z jedné části žaludku do druhé. Nebojte se manžety, její utažení se dá postupně regulovat.
Aplikování manžety má i své nevýhody. Jelikož jsme Češi, umíme si s mnoha komplikacemi poradit. Snadno dochází k tomu, že lidé, aby snědli více potravin, na které mají chuť, častěji pijí, aby urychlili přesun potravy do druhé části žaludku. Neodradí je ani nepříjemné zvracení či v lepším případě nevolnost.
Objížďka
Objížďce se také říká by-pass žaludku. Představuje metodu, kdy se posune napojení tenkého střeva na žaludek a tím se sníží vstřebávání živin. Tělo pak potraviny nestráví úplně a bere si z nich jen tolik energie, kolik potřebuje. Pacient s by-passem žaludku také často hubne. Problém může nastat, když tělo nebude vstřebávat dostatek cukrů, tuků, minerálních látek a vitamínů. Žádný strach. I tito pacienti jsou pod dohledem odborného lékaře, který včas zjistí chybějící látky. V případě potřeby se doplňují uměle v tabletkách.
Recommended Posts
Funguje chůze při hubnutí? Aneb jak spálit ještě více kalorií
15 listopadu, 2023
Co je keto dieta a jak se při ní stravovat?
18 října, 2023