Co je to snake diet aneb hadí dieta? Sice zhubnete, ale podle odborníků je značně nebezpečná

Napsal

Už jste jistě zaslechla ten trend na poli hubnutí – a to je hadí dieta neboli snake diet. Tato dieta slibuje rychlý úbytek váhy a six-pack břišní svaly, ale tato extrémní dieta s přerušovaným půstem má mnoho varovných signálů. Pojďme se této zázračné dietě podívat na trochu pod postní pokličku.

Co je hadí dieta?

Co je hadí dieta?

Jednoduše řečeno, hadí dieta podporuje prodloužené období půstu. Mezi dalšími studovanými formami půstu lidé obvykle drží 16hodinový půst nebo se postí (nebo jedí velmi střídmě) dva dny v týdnu, které nejdou po sobě. Hadí dieta naproti tomu navrhuje několikadenní půst. Počet dní závisí na konkrétním člověku. Webové stránky tvrdí, že obézní jedinci se mohou postit déle, než štíhlí.

Při zahájení hadí diety se budete postit 48 hodin. Během této doby si můžete dát takzvaný hadí džus, o kterém si povíme níže, ale nic jiného kromě vody. Poté se doba půstu liší v závislosti na konkrétní osobě. Když přijde čas na jídlo, máte na to jen jednu až dvě hodiny, což je mnohem kratší doba než osmihodinové okno pro přejídání, které je typické pro mnoho protokolů přerušovaného půstu.

Kromě toho je hlavní zásadou při opakovaném jídle nepřejídat se. A popravdě řečeno, po nejméně 22hodinovém půstu to může být opravdu těžké.

Kdo stojí za vývojem hadí diety?

Hadí dieta je extrémní dieta s přerušovaným půstem, kterou založil trenér Cole Robinson, který se sám označil za trenéra půstu. Propaguje půst a následné jídlo v krátkém jedno- až dvouhodinovém okně. Ačkoli webové stránky propagující tuto dietu uvádějí řadu tvrzení, včetně pevnější a čistší pleti, zrychleného metabolismu a zvrácení diabetu 2. typu, zakladatel diety není kvalifikovaný zdravotnický pracovník a tato tvrzení nejsou založena na vědeckých důkazech!

Tvrzení Hadí diety o proměně zdraví a břišních svalech jsou sice lákavá, ale je zde mnoho varovných signálů. Pojďme si tedy vysvětlit, co je hadí dieta, s čím může (nebo nemůže) pomoci a jak se liší od jiných forem půstu.

Co je hadí džus?

Hadí džus je určen k dodávání elektrolytů, abyste byli během půstu dostatečně hydratováni. Každé balení tohoto komerčního výrobku však obsahuje 1 045 mg sodíku, tedy téměř polovinu horní hranice 2 300 mg na den, kterou doporučují naše výživové směrnice. Ideální denní cíl je spíše 1 500 mg denně. Vypití až tří balení tohoto nápoje denně vás tedy může dostat nad zdravou mez a podpořit vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak může nakonec poškodit vaše cévy a zvýšit riziko infarktu a mrtvice.

Navíc, když se vaše tělo snaží zbavit přebytečného sodíku, vápník jde s vámi. Protože držíte hladovku, neudržujete dostatečný příjem vápníku, což může časem vést ke křehnutí kostí a osteoporóze.

Hlavně každé balení hadího džusu obsahuje 100 mg citrátu hořečnatého. Hořčík je důležitý minerál, který se podílí na regulaci srdečního rytmu, hladiny cukru v krvi, krevního tlaku, činnosti nervů, stresových hormonů a podporuje zdravé spánkové cykly. Tato forma hořčíku však nasává vodu do tlustého střeva, což může způsobovat křeče, nadýmání a mít projímavý účinek. 

Může vám hadí dieta pomoci zhubnout?

Pokud jste byli zvyklí jíst vícekrát denně a přešli byste na hadí dietu, pravděpodobně byste zhubli. Ale neberte to tak, že je to dobrý nápad. Zatímco jiné formy přerušovaného půstu byly dobře prozkoumány, na přísnější hadí dietu nelze získané poznatky aplikovat. Jistě, Robinson poukazuje na svou komunitu na Facebooku jako na důkaz, ale posty na Facebooku rozhodně neposkytují důkazy o bezpečnosti nebo účinnosti. Vědecké důkazy jsou mnohem vyšší laťkou než komentáře a fotografie z facebookové skupiny.

Varovný signál!

Jedním z velkých červených praporků hadí diety je, že je těžké, a pravděpodobně i nepravděpodobné, uspokojit své nutriční potřeby v jednom jídle denně. Museli byste tedy věnovat zvláštní pozornost tomu, co jíte ve svém jídelním okně, abyste zajistili přísun životně důležitých živin, jako jsou vitaminy, minerály, vláknina a omega 3 mastné kyseliny.

Pokud se navíc účastníte dlouhodobého půstu, nemusí být případné cvičení bezpečné. Půst může způsobit vedlejší účinky, jako jsou závratě, bolesti hlavy a mdloby. Tyto problémy vás mohou odradit od cvičení. A pokud se mu vyhýbáte, může to mít samo o sobě zdravotní následky. Ale i když se vám během hadí diety podaří cvičit, bude mít vliv na vaši výkonnost, což vede ke zranění.

K tomu všemu může extrémní hladovění způsobit zácpu a další potenciálně závažné vedlejší účinky, například vyšší riziko vzniku žlučových kamenů. A samozřejmě musíte vzít v potaz vaše emocionální zdraví, které je dlouhým postěním ohroženo nejvíce.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *