Cvičte tak, abyste se přitom i bavila
Napsal Marks
Ženy se do cvičení hrnou jen nerady. Pokud to zrovna nejsou oblíbenkyně sportu, vidí v pohybové aktivitě spíše trápení než účinnou pomoc postavě a zdravý. Vyberte si cvičení, které vás bude nejen bavit, ale bude znát i na formování tělesných tvarů.
Jak začít pravidelně cvičit
Samotné cvičení není nic těžkého. O mnoho těžší je však přemluvit se k pohybovým aktivitám. Pokud na vás nezabírá ani přemlouvání, zkuste se do cvičení nějak motivovat, například tím, že budete mít zpevněné tělo, hezčí tvary, celkově budu spokojenější a ohebnější. Navíc si v obchodě budete moci koupit konečně tu vytouženou sukni nebo se vydat pro plavky, které sluší pouze štíhlým ženám. Určitě najdete i další motivaci, jenž bude stát za trochu námahy a potu.
Cvičte sama i s kamarádkou
Rozhodnutí začít cvičit neznamená, že se nutně musíte ukazovat v posilovně mezi sportovními nadšenci. Klidně zůstaňte i doma. Místo, abyste s kamarádkou „ztrácely“ čas u kávy, zaskákejte si aerobik před televizí. Dnes se dá sehnat spousta „cedéček“, které vás provedou jednak správným posilováním a uvolňováním svalů, ale jednak také rychlým aerobikem. Cvičení s dobrou kamarádkou je i určitou zábavou a to nejen v případě, kdy se učíte novou sestavu krůček po krůčku. Pokud kamarádce zrovna cvičení nevyjde, můžete si s televizí zahopsat i sama.
Jak cvičit
Pokud jste necvičila dlouhou dobu, v žádném případě se nenamáhejte nadlidských výkonů. V prvním návalu euforie sice radostně skoro vypustíte duši, ale již po několika dnech budete postupně ze svých nároků slevovat. Lepší je obrácený postup: začít pomalu a postupně zátěž zvyšovat. Tak máte šanci, že zvítězíte sama nad sebou i nad svou pohodlností.
Základní prvky každé cvičící sestavy
Tři minutky pro zahřátí těla – pusťte si nějakou svižnou hudbu a začněte pochodovat na místě. Postupně zvedejte kolena výš a výš, přidejte úkroky stranou, předklánějte se, přenášejte váhu z jedné nohy na druhou a nakonec přidejte zvedání paží.
Po zahřátí by mělo následovat asi pět minut postupného protahování celého těla. Protáhněte se doslova od hlavy až k patě: stehna, lýtka, záda, ruce.
Pak by mělo následovat asi deset minut posilovacích cviků, které jsou zaměřeny na jednotlivé partie. Na závěr nezapomeňte na tři minuty uvolňovacího cvičení.
Sportovní psychologie
Za úspěšné cvičení se dá považovat takové, které je pravidelné i přesto, že se při něm nedělá vždy vše správně. Důležitá je právě chuť k pohybu. Tu vám žádná preciznost nesmí pokazit. Vytvořte si vlastní cvičební program a zkuste ho dodržovat alespoň třikrát týdně.
Své úsilí vypadat lépe a zlepšit si kondici můžete podpořit ještě dalšími prvky, které v podstatě nic nestojí, ale výrazně vám pomohou. Mezi ně patří třeba správné držení těla. Kontrolujte a uvědomujte si, jak stojíte, jak sedíte, a snažte se odstraňovat chyby.
Pro začátek z hlavy vypusťte rekordy, dokonalé provádění cviků a ani se netrapte správným dýcháním. Začněte se prostě hýbat tak, jak je vám to příjemné. To ostatní se dostaví časem samo.
Recommended Posts
Funguje chůze při hubnutí? Aneb jak spálit ještě více kalorií
15 listopadu, 2023
Jak se zbavit bolesti zad?
15 září, 2023
Sporty, které škodí vaší sexualitě i pánvi
25 dubna, 2023