Ekzém musí být pod kontrolou
Napsal Marks
Zarudlá kůže, puchýřky, mokvání, tvorba šupin a krust provázená úporným svěděním představuje problém zvaný dermatitida. Česky uvedený termín označuje povrchový zánět kůže. U nás se vžil termín ekzém. Lékařská věda rozlišuje mnoho druhů dermatitid, tedy ekzémů.
Co je ekzém
V akutním stadiu se ekzém projevuje puchýřky, zarudnutím, prosáknutím, mokváním, vytvářením krust a šupinek. Úporně svědí. Dlouhodobě probíhající ekzém může výrazně poškodit nejen vzhled, ale i samotnou kůži a její funkce. Ta bývá drsná, křehká, ztenčená a méně odolá vůči vlivům zevním i vnitřním. Léčbou se má rozvoji chronických změn předejít. Ke zklidnění akutního stadia ekzému se používají přípravky ve formě mastí, mlék, roztoků nebo pěn.
Čím se atopický ekzém vyznačuje
Jedná se o svědivý povrchový zánět kůže, jehož podkladem je atopie. Tou se rozumí vrozený sklon k mimořádné reakci organismu na některé zcela běžné látky a podněty z prostředí. Vyvolávajícím momentem může být kontakt s látkou vedoucí k alergické reakci: jde o alergen (pyly, potraviny, kovy, zvířecí srst nebo roztoče). Spouštěcím momentem může být i psychická zátěž.
Atopici bývají vnímavější k bakteriálním, virovým i plísňovým onemocněním. Častěji trpí kopřivkou, migrénou a ohraničeným vypadáváním vlasů. K atopickým onemocněním se kromě ekzému řadí také astma a senná rýma. Podle odhadů v současnosti trpí atopickým ekzémem na 15 % naší populace. Přesná příčina atopie není známá, k viníkům patří zhoršené životní prostředí a genetické faktory.
Jak atopický ekzém probíhá
První projevy se zpravidla objeví na tvářích a čele mezi 2. – 6. měsícem života, a odtud se někdy rozšíří po celém těle. Kůže na postižených místech zčervená, pak se objeví pupínky a puchýřky. Následuje mokvání spojené s tvorbou stroupků a šupin. Vyrážku provází nepříjemné svědění, škrábání stav ještě zhoršuje. Vývoj kojeneckého ekzému nelze předvídat. Někdy zmizí do druhého roku života dítěte, jindy přejde do dětské formy.
U předškolních dětí se vyrážka přesouvá do loketních a podloketních jamek, na krk, zápěstí a hřbety rukou. Kůže již nemokvá, ale je hrubá, drsná a s oděrkami po škrábáních, protože nadále svědí. Během prvních let školní docházky se zhojí asi 75 % pacientů. U zývajících může choroba znovu vypuknout v pubertě. Kolem 20. roku zpravidla mizí.
Další typy ekzémů
Kontaktní ekzém je obvykle ohraničený zánět kůže v místech, která přišla do styku s kovy, halogeny, léky, rostlinami….
Seberoický ekzém se projevuje zvýšeným mazotokem a tvorbou žlutavých šupin na zarudlé pokožce. Nejčastěji postihuje vlasovou kštici a obličej. Nejčastěji bývá u kojenců, ale nevyhýbá se ani dospělým.
Dyshidrotický ekzém se vyznačuje výskytem droboučkých puchýřků v kůži dlaní a chodidel, často svědí, příčina vzniku není známá.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024