Emocionální následky u žen po potratu
Napsal Marks
Po potratu může mnoho žen zažívat emocionální následky. Ve většině případech se však mluví spíše o jeho samotném průběhu než o tom, jaké emocionální následky na ženu potrat měl.
Potrat = Deprese, stres a špatná psychika?!
Kromě fyzických změn či nežádoucích účinků může žena čelit také stresu, emocionálnímu vypětí a depresi. V úvahu by se měly brát ale i psychologické účinky, které po potratu převažují u většiny žen.
Po potratu může maminka zažívat pocity úzkosti a mnoha případech si dávat potrat za vinu. Pokládá si spousty otázek jako – byla jsem moc pod tlakem? Můžu za to já? Málo jsem se snažila? Pokud žena přicházi na negativní myšlenky, kterými si potrat odůvodňuje, může se stát, že začne trpět závažnými emocionálními problémy a k samotnému obvinění ze „zabití“ vlastního dítěte už není daleko.
Ženě po potratu by měla být v pravý čas poskytnuta velká pomoc. Je jasné, že po potratu se každá maminka cítí v napětí a stresu – pokud však tyto problémy přetrvávají, mohlo by dojít k emoční poruše, která se léčí dlouhodobě a nepatří mezi jednoduché léčby (stejně jako u většiny psychických poruch).
Kdy si dát obvzlášť pozor?
Emocionální problémy spojené s potraty jsou závažné především v případech, kdy žena opakovaně zažívala deprese a poruchy úzkosti. Takové problémy se ale mohou vyskytovat i v případě, že je žena rozvedená nebo po rozchodu. Znakem této poruchy je také značná změna nálad – kdy v jedné chvíli vypadá šťastně a následně velmi smutně.
V tomto okamžiku je nesmírně důležitá podpora od rodiny a přátel. Postarejte se o to, aby si měla vždy s kým promluvit a vždy ji někdo dokázal obejmout v případě, že na ní dolehnou úzkostlivé pocity. Jednoduše by neměla mít pocit, že je na to vše sama. Snažte se jí rozveslit a ukažte jí hezké stránky společného života.
Jaká jsou rizika, že se to stane právě vám?
Emoční rizika potratu jsou velmi závislá na jeho příčinách. Ve většině případů přichází pokud se žena dlouhodobě o dítě snažila, otěhotněla, radovala se a najednou se její sny rozplynuly jako pára nad hrncem. Naštěstí podpora jejího okolí může mít obrovský a přínosný vliv na jejím zdraví a v mnoha případech se zařazuje jako nejúčinnější metoda vrácení se zpět do života.
Dobré je však docházet i k odborníkovi, který si s pacientkou dokáže otevřeně promluvit a rozebrat její pocity do hloubky. V nynější době navíc existuje spousta pracovišť, kde provádějí umělé přerušení těhotenství a žena se tak vyhne jakýmkoli fyzickým či emočním problémům.
Recommended Posts
Jak zapojit děti do chodu domácnosti a úklid podat jako veselou hru?
09 listopadu, 2022
Proč je čtení pro vaše dítě opravdu důležité?
02 července, 2022