Hubnutí s proteinovou dietou
Napsal Jana Kováčová
Už v sedmdesátých letech minulého století přišli lékaři se zajímavým postřehem, tedy že pokud omezíte v jídelníčku sacharidy a zvýšíte příjem bílkovin, podaří se vám snadněji zhubnout.
Za všechny propagátory ketonové diety jmenujme dr. Roberta Atkinse, jehož metoda dodnes vyvolává spory, protože sice omezuje sacharidy, ale doporučuje kromě bílkovin i tuky. Zastáncem proteinové diety byl také dr. George Blackburn z Harvardské univerzity už od r. 1973.
Princip proteinové diety
Princip proteinové neboli ketonové, případně cyklické ketogenní diety spočívá v radikálním omezení přísunu sacharidů a zvýšeném příjmu bílkovin, které zasytí na delší dobu, takže snižují pocit hladu. Navíc jsou stavební jednotkou svaloviny, takže během diety neztrácíte svalovou hmotu. Během proteinové diety se organizmus dostává do ketózy, tedy do módu, kdy k tomu, aby měl dost energie, začne spalovat vlastní zásoby tuků.
Dieta je rozdělená do fází podle povolených potravin a množství sacharidů. V první fázi je příjem sacharidů snížen často i po 50 gramů denně, zatímco běžný zdravý jídelníček počítá s 200 g/den. Právě fakt, že je šokově sacharidů výrazně méně, přispívá ke ketóze organizmu a “přepnutí” na spalování tukových zásob. Odpůrci diety poukazují na zátěž na ledviny, nicméně ta je srovnatelná například s těhotenstvím, takže se dá v pohodě zvládnout. Pokud ale máte problémy s ledvinami, neměli byste se do proteinové diety vůbec pouštět.
V následující fázi pak postupně přidáváte do jídelníčku sacharidy (nejprve zeleninu, ovoce a ořechy), vybíráte zdravější zdroje pomalých sacharidů s nižším glykemickým indexem. Tato fáze j stabilizační a měli byste se dostat na hodnoty, kdy sice už nehubnete, ale ani nezačnete přibírat.
Keto diety v prášku
Mnozí z nás nemají čas nebo trpělivost kombinovat si potraviny tak, aby měli ve stravě dostatek bílkovin a minimum sacharidů. Pro ty přišli výrobci s pohodlnou dietou na bázi ketózy, navíc kromě obligátních dietních koktejlů mají v nabídce i různé proteinové snacky, polévky i například omelety či pudinky. I tyto diety vám hubnutí nastartují, nedají se ale konzumovat donekonečna. Je potřeba se výhledově nad jídelníčkem zamyslet a změnit úplně způsob stravování.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024