Jak se starat o kůži ve vašem šatníku i botníku?

Napsal

Kožené boty, kožená kabelka, kožený pásek – kůže v šatníku i botníku vypadá luxusně. Uděláte s ní zaručený dojem. Jak na to, aby se kousky rychle neopotřebovaly a vydržely i několik desítek let?

Všechny stylistky a módní guru doporučují při výběru kousků do šatníku a botníku investovat do kvality. Ideální volbou je kůže. Pořídit si můžete kabelku, boty, pásek, ale také bundu, kalhoty či sukni. Výrobků v mnoha barvách i strukturách a střizích je nepřeberné množství. Jak docílit top stavu i po letech používání? Klíč k úspěchu je správná péče. Jak taková péče vypadá a co vyžaduje? Na to se nyní podíváme!

Péče o kůži

Říkáte si, vždy to nemůže být velká věda starat se o kůži. Opak je pravdou. Existují dva hlavní směry, kterými se můžete začít ubírat při starostlivosti o kožené věci.

  1. Jeden z nich se zaměřuje na ukázání životní cesty kůže. Každá kůže je specifická a individuální a dokáže se ukázat jinak.
  2. Druhý způsob péče je v udržení stavu nová. Zkrátka nikdo by neměl poznat, že věc vlastníte i několik let.

Když se budete držet těchto kroků, tak vás úspěch zaručeně nemine.

Vždy v suchu

Tento krok se týká především obuvi. Jakmile vám kůže navlhne, vysušte ji ihned, jak to bude možné. Co půjde, odsajte hadříkem. Rozhodně nepoužívejte hrubou sílu a drsné drhnutí. Zbytek nechte samovolně vyschnout na vzduchu. Pro rychlejší efekt si můžete pomoci novinami. Rychle absorbují vlhkost. Nezapomeňte si pravidelně měnit.

Promazávání kůže

Tak jako se vaší kůži nelibí, když je příliš suchá, tak i výrobkům se nebude dařit. Pravidelně na své kousky aplikujte specializovaný kondicionér nebo krém na kůži. Pomocí jemného hadříku se vždy zbavte přebytečného produktu.

Čistota – půl zdraví

Říká se to nejen o lidech, platí to i o kůži. Čistá kůže vypadá mnohem lépe, její opotřebení nastává pomaleji. Kůži otírejte měkkým hadříkem z mikrovlákna, může být suchý nebo lehce navlhčený. Vyvarujte se všem předmětům, které by mohly kůži mechanicky poškodit. Otírat své kožené kousky byste měli po každém použití nebo minimálně každý týden. Jednou ročně se soustřeďte na důkladnější a pečlivější čištění. Použijte speciální čistící prostředek na kůži.

Ochrana je základ

Nenechte, aby se na kůži zbytečně prášilo. Jestliže daný kousek momentálně nepoužíváte, zabalte a ukliďte ho. Zaměřte se na ochranu před výkyvy teplot, před nadměrnou vlhkostí, slunečním zářením a prachem. Všechny tyto aspekty jsou pro kůži zabijáci. Slunce zapříčiňuje blednutí barvy, vysoké teploty kůži zase vysušují, může dojít až k prasknutí. Vyhýbejte se plastovým ochranným obalům, které nejsou vůbec prodyšné. Vsaďte raději na textilní obaly. Ideální jsou například bílé povlaky na polštář. Nepoužívejte barevné, mohlo by dojít k přenosu barvy.

Tyto věci rozhodně nedějete!

Máme pro vás tipy, co nedělat s koženými věcmi, aby vám vydržely co nejdéle:

  • Zbytečně je nepřeplňujte – kůže je přirozeně elastická. Toho můžete využít při obuvi, nicméně v případě kabelek a peněženek je tento jev nechtěný. Zbytečně se roztahují a jejich tvar se deformuje.
  • Pozor na poškrábání – bohužel jakmile dojde k mechanickému poškození, nikdy se ho již nezbavíte. Pozor tedy na ostré předměty, přezdobené oblečení či výrazné šperky.
  • Důkladná ochrana – nezapomínejte zabalit kovové doplňky (např. zipy, spony…) do hedvábného papíru či papírového kapesníku, aby se během skladování neobtiskly do kůže.

Pravidelná a důkladná péče kvalitními produkty a správné zacházení se vám odvděčí dlouhou životností. Kůže bude odolnější, pevnější, krásnější. Zkrátka se na ní podepíše zub času, ale jen v tom nejlepším možném smyslu.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *