Jak se v létě chránit před vedrem

S létem přichází i období veder, kdy je lépe být někde u vody nebo v chládku lesa. Jenže obvykle místo toho musíme do práce a nějak ta b´vedra přežít.

Venku se nedá být dlouho, ale ani v bytě není o mnoho lépe. Teplo ze zdí sálá ještě dlouho do noci a spát se už v tom vedru taky nedá. Co s tím?

Ochlazujte se zvenčí

Je důležité chránit organizmus před přehřátím, proto volte vzdušné oblečení a vyhledávejte stinná či klimatizovaná místa. Jestli nemáte klimatizaci, využijte možnosti udělat si v bytě průvan nebo si pořiďte aspoň ventilátor. V těchto dnech také nehleďte na účet za vodu a sprchujte se chladnější vodou tolikrát, jak to bude s ohledem na počasí nutné.

Ochlazujte se zevnitř

Horké dny přežijete lépe s vychlazeným pitím a lehkými zeleninovými saláty. A to doslova. Pitný režim je zásadní, v horku je ovšem dobré nápoje víc chladit, či doplnit ledem. Snažte se pít víc, než jste zvyklí, protože mnohem víc tekutin vypotíte.

Pokud jde o jídlo, je skutečně lepší využívat hojné nabídky ovoce a zeleniny. Rozhodně je lepší ranní smoothie před hemenexem, vychlazený meloun je lepší svačina, než houska se salámem. Chladivý účinek má také jogurt, který může být základem mnoha lehkých pokrmů.

Ochlazujte si byt

Udržet v bytě přijatelné klima je celkem snadné. Především nevětrejte v době největšíhp vedra, ale počkejte s tím na dobu, kdy se i venku trochu ochladí. Větrejte jen ráno a večer – a před otevřené okno pověste mokré prostěradlo. Během nejteplejších hodin zatáhněte závěsy či žaluzie a nepouštějte vedro do bytu. Teplo sálá z rozpálených okenních tabulí, ale když zatáhnete žaluzie, okno se neohřeje a v interiéru je tedy chladněji.

Pokud dáte před ventilátor mísu s ledem, bude do místnosti rozhánět ochlazený vzduch a vám bude příjemněji. Jestli nemáte na klimatizaci, je to dobrý způsob zchlazení vzduchu v bytě.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *