Jak si poradit se zimním obdobím
Napsal Marks
Studené nohy, zkřehlé prsty a husí kůže. Proč ženy tak snadno mrznou? Je to nejen tím, že jejich kůže je v porovnání s pokožkou mužů tenčí, ale ženy mají také méně svalů, které vyrábějí teplo, a méně hřejivých tukových zásob na trupu. Pocit tělesného tepla vždy závisí nejen na podmínkách, ale svou roli hraje také hmotnost a věk. Všechny tyto faktory ovlivňují pocit chladu. Když vnímaná teplota klesne o 10°C, riziko nachlazení stoupne o 27 %.
Zimu zhoršuje vítr
Když fouká vítr, je nám vždy větší zima než za bezvětří. Je to tím, že vítr tělu odnímá velké množství tepla. Vzduch kolem nás se prouděním větru ochlazuje. Čím je vítr silnější, tím větší množství vzduchu přichází každým okamžikem do styku s pokožkou a naše tělo ztrácí tím více tepla. Pokud se vzduch kolem nás nehýbe, vypařování vody z těla probíhá pomalu. Při větru je však velmi intenzivní.
Uvedu příklad. Jsou-li 4 stupně Celsia a je bezvětří, povrch vaší kůže má teplotu 31°C. Při slabém vánku klesne o 7 stupňů na 24°C. Ve větru však až na 9 °C. Je-li tedy vítr, oblečte se o to tepleji.
Podbřišek versus nohy a ruce
Když se venkovní teploty dostanou pod 15°C. může klesnout i teplota uvnitř těla. Ženský pohlavní hormon progestron se však stará o to, aby orgány v podbřišku byly vždycky dobře prokrvené a byla zachována plodnost. Kvůli tomu ovšem omezí proudění krve k rukám a nohám, nejvíce pak k chodidlům a dlaním.
Pozor na mráz
Chlad výrazně ovlivňuje činnost našeho srdce a krevní tlak. když je nám dlouho dobu zima, tělo se dostává do stresu a to může mít negativní dopad na naše zdraví. Přirozenou reakcí je větší chuť na jídlo, naopak žízeň ustupuje. V zimě je proto nutné hlídat si o to víc příjem tekutin. V chladu dochází k oslabení krevního oběhu, a srdce proto musí vydávat více energie. Není pak divu, že se cítíme více vyčerpaní. Pomůžou nám různé druhy masáží a kondiční cvičení.
Důležitá je i čepice
Podle čínské medicíny se na týle hlavy nacházejí tzv. klimatické body, které je třeba mít vždycky v teple. Jsou-li v kontaktu se studeným vzduchem, dochází k oslabení imunity a nemoci jsou dveře otevřené. Proto je dobrá čepice, čelenka, nebo šála omotaná kolem krku. Někdy může situaci zachránit i vyhrnutý rolák.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024