Jak správně jíst před otěhotněním a v těhotenství

Napsal

Těhotenství je důležitým obdobím v životě každé ženy. Nedílnou součástí je i příprava na otěhotnění, která je spojena i se správným stravováním. Mnoho žen si nepřipouští, že pravidelná a pestrá strava, samozřejmě v přiměřeném množství, napomáhá k primárnímu vývoji miminka v bříšku.

Co má maminka jíst?

Existuje několik potravin, na které by se měla budoucí maminka soustředit. Vyvážená strava prospěje nejen plodu, ale i dobrému snášení těhotenství. Ženy by se určitě neměly vyhýbat bílkovinám. Mezi ty rostlinné patří luštěniny, obilniny a výrobky z nich. Za nejvýhodnější jsou považovány živočišné. Mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin a naše tělo si je neumí samo vytvořit.
Co se týče konzumace tuků, je důležité používat tuky rostlinné. Tím budeme tělo dostávat správné množství nasycených a nenasycených mastných kyselin. Živočišné tuky jsou obsažené v mléčných výrobcích a mase.
Sacharidy jsou vhodné hlavně ve formě škrobu. Získáme je pokrmy z brambor, rýže, těstovin a z tmavého pečiva. Celozrnné pečivo pomáhá předcházet problémům se zácpou. Spolu se zeleninou a zakysanými mléčnými výrobky tvoří nepostradatelnou složku potravy.
Železo. I toho je v těhotenství potřeba zejména pro krvetvorbu. Zaměřte se proto na maso, vnitřnosti, vejce a zeleninu. Využitelnost železa je vázána na příjem vitaminu C, který je obsažen v syrové zelenině a ovoci. Čím déle budete těhotná, tím více železa budete potřebovat.
Kyselina listová zase prospěje vývoji plodu a zamezí poruchám v nervové soustavě. Nejvíce ji najdete v čínském zelí.
Jestliže je vaše bezproblémové těhotenství narušeno nevolnostmi, o složení jídla se poraďte s lékařem. Mohlo by totiž dojít k nutričním ztrátám například vitamínů, bílkovin či tuků.

Nezapomínejte pít

Správné složení stravování nezapomínejte zapíjet minimálně 2 litry denně. Omezte sladké tekutiny a úplně vynechejte nápoje obsahující chinin (tonic). Také se vyhýbejte alkoholu, protože jeho konzumací můžete poškodit mozkové buňky a játra plodu.

Kolik jídla konzumovat

Přesně se nedá určit, kolik jídla například na kila by měla žena sníst. Množství se liší podle konkrétního životního stylu, aktivity a samozřejmě fáze těhotenství. Nedržte se pravidla jíst za dva, protože velkou část těhotenství vám bude stačit „normální“ porce.
Nejlépe je pozorovat, o kolik kil váhy přibíráte. V prvních měsících může maminka přibrat až dvě kg, v další měsících necelé půl kilo týdně. Pokud za celé těhotenství „získáte“ přibližně 12 kg navíc, pak se velmi snadno vrátíte na původní váhu.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *