Jak upéct kachnu

Řada hospodyněk si na pečení kachny netroufá, její příprava jim připadá složitá. S dnešními kuchyňskými spotřebiči je to ale záležitost tak jednoduchá, že dozlatova upečenou kachnu zvládne i kulinářský začátečník.

Abyste si i vy upekli chutnou kachničku, stačí vám trouba s termostatem a dostatek času. Tajemství dokonalé pečínky totiž spočívá v pomalé přípravě.

Pečená kachna není věda

Na přípravu budete kromě kachny potřeboval asi lžičku soli, kmín a mouku na zahuštění výpeku. Můžete také přidat dvě nakyslá jablka, kterými vycpete dutinu po vnitřnostech.

Ptáka pořádně osolte zvenku i zevnitř, posypejte kmínem a uložte do pekáče hřbetem dolů. Pekáč ničím nevymazávejte ani nepodlévejte, kachna se bude péct úplně nasucho. A přesto bude výsledek měkký a šťavnatý, stačí dodržet jedinou podmínku: pekáč přiklopte poklicí nebo pevně zakryjte alobalem a příští čtyři hodiny si trouby vůbec nevšímejte. Po celou dobu nechte kačku péct při 120°C, aniž byste nakoukli pod pokličku.

Když je kachna upečená

Po čtyřech hodinách vyndejte pekáč z trouby a odeberte tuk, který se z kachny vypekl. Slijte ho do nádobky, v níž ho uchováte v ledničce pro další použití. Do kastrůlku si slijte i zbývající výpek, z něj připravíte omáčku na přelití pečeně na talířích, stačí ji jen zahustit moukou rozkvedlanou v trošce vody a pořádně provařit.

Kachnu nechte v pekáči, zvyšte teplotu trouby na 180°C a ještě půl hodinky odkrytou dopékejte, aby si byla kůžička pěkně křupavá a kachnička dozlatova. Pak už můžete servírovat.

Pečená kachna se nejčastěji podává s červeným zelím a bramborovými knedlíky, můžete ale vyzkoušet i chlupaté nebo špekové knedlíky. Chybu neuděláte ani s kynutým knedlíkem a bílým zelím, i když t se víc hodí k vepřové pečeni. Pokud chcete něco opravdu exklusivního, zkuste do zelí přidat nastrouhané jablko a lžíci zavařených brusinek, jestli budete potřebovat zelí ještě přisladit, zkuste pro změnu med.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *