Jak vybrat spořící účet

Jsme národ spořivý. Mnozí z nás mají na účtu naspořenou rezervu “pro všechny případy”, někteří dokonce ještě víc, problém je, že často ukládáme své úspory na špatné účty.

Většina Čechů má své naspořené peníze na běžných účtech, kde se jim nijak nezhodnocují, naopak jim z nich ještě ukrojí inflace, i když je v posledních letech hodně nízká. Řešením je spořící účet, který byste si měli založit vedle běžného, a na něj přebytky převést.

K čemu slouží spořící účet

Peníze, které máte na běžném účtu, by měly sloužit pro krytí základních potřeb v daném měsíci. Může na něm být i rezerva v řádu několika tisíc korun na potřeby a výdaje v nejbližším období, o nichž víte. Další finanční úspory by se měly pravidelně či nepravidelně převádět na spořící účet, ten by tak měl být zásadní pro vytváření finanční rezervy. Peníze našetřené na spořicím účtu by měly sloužit hlavně na pokrytí nečekaných výdajů.

Častá praxe ovšem je taková, že si lidé nechávají na běžném účtu i velké částky, klidně v řádu statisíců. Takové by neměly být dokonce ani na spořících účtech, ale měly by se využít efektivněji.

Kritéria pro výběr spořícího účtu

Pro spořící účet je dost důležitá dostupnost finančních prostředků v případě potřeby, právě proto, že slouží k pokrytí nečekaných výloh. Některé banky a záložny mají v nabídce „spořicí účty“ s fixací, případně s výpovědní lhůtou, ty mají spíš povahu termínovaných vkladů.

Při výběru se budete pravděpodobně orientovat především výší úročení vkladu a frekvencí připisování úroku. Důležité budou i podmínky, za nichž si na vyšší úrok sáhnete. Může to být nutnost minimálního vkladu, povinný počet peněžních operací a podobně. Někde můžete mít limitovanou maximální hranici vkladu, případně nutnost vedení běžného účtu tam, kde máte založený ten spořící. Solidní banky vedou všechny spořící účty a služby s nimi spojené (vklad, výběr a pod.) zdarma.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *