Jak vyzrát na roztoče a alergii?
Napsal Marks
Tento problém trápí mnoho z nás. Kýcháme, prskáme, často smrkáme, potýkáme se s „králičíma“ očima, které zdobí slzy nebo trpíme nesnesitelným a nehezkým ekzémem. Řeč je o alergiích. Nemoci, která v moderní době postihuje stále více lidí již od mládí. Lidé mohou být alergičtí na mnoho podnětů. Nejčastěji se mluví o pylové alergii a také alergii na roztoče. Kde tyto alergie vznikají? Nemusíme chodit daleko. Zejména život roztočů vzniká v matracích a péřových pokrývkách, kde jsou bohaté „zdroje“ prachu.
Roztoči a alergie pod lupou
Zní to neuvěřitelně, ale každý 3. – 4. člověk se potýká s nepříjemnými alergiemi. Může za to především rychlé životní tempo, styl a způsob života a v neposlední řadě i znečištěné životní prostředí. Další příčinou tohoto onemocnění je, že se rozšířilo očkování, a tak ubylo infekčních nemocí. Vliv na alergie může mít i fakt, že se lidé po většinu dne skrývají v uzavřených prostorách, kde není stabilně neudržovaná teplota a kde se tak stále mohou rozšiřovat škodlivé látky. Právě na ty nebyl v minulých letech náš organizmus zvyklý a jejich vlivem se může urychlovat vznik různých druhů alergií.
Roztoči se živý malými kousky kůže, lupů a vlasů, které z člověka během dne a noci přirozeně opadávají. Tyto mikroskopické částečky se nejčastěji zachycují v matracích a lůžkovinách. Zde se rychle množí. A co že způsobuje alergickou reakci? Zní to divně, ale známky alergie jsou zapříčiněny výkaly roztočů.
Jak poznat alergii
Zarážející je, mnoho alergiků vůbec neví, že jsou alergičtí. Nepřikládají zvláštní pozornost dlouhotrvající rýmě či kýchání. Neuvědomí si, že příznaky alergických reakcí mohou být způsobeny jak alergenem, tak i virovou infekcí. Onemocnění podceňují a zvyšují tím procentuální šanci získat chronický alergický zánět, funkční poruchy a choroby. Jedním z nejzávažnějších je například astma. Roste také nebezpečí, že pokud člověk nebude alergii včas léčit, může být během pár let citlivý na více alergenů najednou. Alergický zánět je v těle přítomný i tehdy, když právě nevdechujeme pylová zrna nebo výměšky roztočů.
Desatero doporučení
1. Matrace povlékejte do volného povlaku.
2. Bezpečné povlečení je to, jehož materiál se dá prát v horké vodě, min 60 °C
3. Každých 14 dní vyměňte prostěradlo
4. Buďte pečliví při úklidu domácnosti
5. V bytě udržujte stejnou teplotu a vlhkost
6. Život roztočům znepříjemníte například používáním přírodních sprejů proti roztočům
7. Po probuzení postel vyvětrejte, teprve poté stelte
8. Vyvarujte se většímu množství koberců, čalouněného nábytku a závěsů
9. Nepoužívejte lůžkoviny, které mají péřový obsah
10. Často větrejte
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024