Jak zdravé je společné spaní rodičů a dětí?

Napsal

Jak zdravé je společné spaní rodičů a dětíNa příchod nového tvorečka do rodiny se kromě rodičů připravuje i celá domácnost. Není proto divu, že se zabýváte i úplnými drobnostmi. Jednou z ní by mělo být i řešení, zda budete spát společně s miminkem či ne.

Jak je to v zahraničí

Než se pustíme do řešení tohoto neodkladného problému, můžeme si ukázat, jak se s tím vypořádali naši sousedé. Západní kultura se soustředí více na soukromí a individualismu. Možná se budete divit, ale v jejich domácnosti byste našli zařízený dětský pokoj ještě dlouho před tím, než se má vůbec miminko narodit, nebo společné lože pro celou rodinu. Zvláštní, ale jak se říká : jiný kraj, jiný mrav.

Ani odborníci se neshodnou

Na jedné barikádě jsou ti, co tvrdí, že společné spaní rodičů a dětí v jedné posteli zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Proti tomu se bouří hlavně rodiče, psychologové, lektoři kurzů rodičovské výchovy i pediatři. Konečné východisko se asi nenajde. Každý rodič musí proto dobře zvážit, zda má dítě spát s oběma rodiči nebo jestli je lepší, aby noc přečkalo alespoň s jedním z nich.

Není to nebezpečné

Aby bylo vše uvedeno na správnou míru a zbytečně jsme nestrašili maminky, pak pro doplnění je dobré vědět, že riziko úmrtí kojence spícího na společném lůžku s rodiči není vyšší než kdyby děťátko spalo samo v postýlce. Na druhou stranu je i nižší, protože rodiče mají stálou kontrolu nad miminkem než kdyby spalo ve vedlejší místnosti. Psychologové navíc potvrzují, že toto společné spaní má velký význam pro maminku především v době kojení.

Zkoumání spánku

Společné spaní maminek a miminek přispívá nejen ke sladění jejich spánkového rytmu, ale kojenci díky tomu dostávají více podnětů potřebných k tomu, aby neupadali do příliš dlouhých fází tzv. hlubokého spánku. Ten je právě jednou z možných příčin náhlého úmrtí v případě, že miminko nemá dobře vyvinuty potřebné dýchací mechanismy, které jsou důležité pro přechod z hluboké fáze spánku do lehké.

Psychika dítěte

Možná to bude znít jako málo pravděpodobné, ale když je miminko odloučeno od maminky, dá se říct že trpí stejně jako by ho něco bolelo. Navíc noční odloučení kojence od matky zvyšuje u dítěte hladinu stresových hormonů a to může vést k celkovému neklidu a úzkosti. Tomu právě spolehlivě předchází společné spaní a zároveň tak příznivě ovlivňuje celkový vývoj osobnosti dítěte.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *