Jaké bylinky pěstovat v dubnu
Napsal Jana Kováčová
Měsíc duben je pro zahrádkáře náročným měsícem, plný příprav. Tento měsíc je vhodný i pro výsev bylinek, ty nebývají na pěstování příliš náročné a v kuchyni dokáží zázraky.
Jejich pěstování má hned několik výhod. Ptáte se jaké? Máte je hned po ruce když potřebujete, některé z nich odpuzují hmyz a škůdce a jejich vůně je úžasná. Na začátku je dobré vědět, že některé aromatické bylinky se vedle sebe nesnesou. Není však problém je na kombinovat se zeleninou.
Tymián
Tato bylinka se pěstuje nejen jako koření do kuchyně, ale i pro své léčivé antiseptické vlastnosti. Používá se při nemoci horních cest dýchacích. Tymián prospívá na slunném místě, chráněný před větrem. Pěstovat ho můžete na záhoně společně s jakoukoli zeleninou, především s listovou.
Bazalka
Bazalku můžete vysadit k rajčatům, cibulovinám i k okurkám. Nemá ráda přízemní mrazíky, je to teplomilná rostlina. Výsev semen by měl být řídký, při hustém výsevu hrozí houbové choroby. Půdu potřebuje propustnou a humózní. Ideální je si bazalku nejprve vysadit do květináče a na záhon vysazovat až vzrostlejší rostlinu.
Kerblík
Jednoletá bylinka s petrželovo – anýzovou chutí je bohatá na vitamín C, A, na železo a hořčík. Kerblík najde využití v dietních jídelníčcích, při žaludečních problémech či bolesti hlavy, čistí a zjemňuje pleť. Pěstovat ho můžete na záhoně společně s ředkvičkami neboi saláty. Výhodou je, že kerblík odpuzuje slimáky, proto bývá zahrádkáři dost oblíbený.
Majoránka
Pro majoránku můžete zvolit místo na záhoně vedle mrkve, společně se snesou bez problémů. Tuto bylinku není třeba dlouze představovat. Její chuť a vůně nechybí v žádném typickém jídle české kuchyně. Její účinky oceníte při nadýmání, nachlazení či nechutenství. Není na pěstování vůbec náročná a duben je ten správný čas, kdy majoránku vysadit do truhlíku či skleníku.
Recommended Posts
Jak se starat o vánoční hvězdu během roku
16 února, 2020
Jak vypěstovat avokádo
01 února, 2020