Jaké nemoci trápí miminka
Napsal Marks
Miminka, bezbranné uzlíčky. Na první pohled jsou krásní a roztomilí. Maminky mají často tendenci dokonale je zkoumat a objevovat nějaké odlišnosti od jiných novorozeňat. Každé děťátko je originální kousek. Proto se od svých vrstevníků může odlišovat nejen tvarem hlavičky, ale také způsobem lehu, množstvím spořádaného jídla i různými nemocemi.
Zalepená očka
Některým novorozencům teče z očí lepkavý žlutý výtok. Když se objeví první nebo druhy den po porodu, znamená to, že se novorozenec infikoval při průchodu porodními cestami. Oči vyčistěte vatovým tamponem namočeným do chladné převařené vody nebo do mateřského mléka. Na každé oko vezměte nový tampon a postupujte od vnitřního koutku k vnějšímu. Nepomůže-li to, obraťte se na lékaře.
Novorozenecká žloutenka
U více než poloviny novorozenců se za dva až tři dyn po porodu objeví novorozenecká žloutenka. Není to nemoc, je to syndrom. Znamená to, že se v jejich systému vytvořil bilirubin (krevní barvivo, které vytváří tělo při zániku červených krvinek). Obvykle zpracovávají bilirubin játra, ale novorozenecká, dosud nedokonale pracující játra si ještě nedokážou poradit s nadbytkem bilirubinu, který vzniká, když po porodu dochází k velkému zániku červených krvinek.
Pro novorozeneckou žloutenku je obvykle typické zažloutlé oční bělmo a kůže (žloutnutí začíná na hlavičce a šíří se dolů přes hrudník a žaludek). Obvykle stačí, když se na příznaky podívá zdravotní sestra, ale máte-li obavy, nechte dítě vyšetřit lékařem. Normálně se tento typ žloutenky nijak neléčí a žluté zabarvení se během jednoho nebo dvou týdnů samo vytratí. U předčasně narozených dětí, u kterých se žloutenka objeví pět až sedm dní po porodu, postupně mizí až za dva měsíce.
Jestliže se žloutenka rozšíří na paže a nohy nebo se objeví jiné symptomy, například špatné sání, ospalost, tmavá moč nebo světlá stolice, neprodleně navštivme praktického lékaře. Někdy může mít žloutenka vážnou příčinu, například problém s játry. Obvykle se léčí fototerapií (nebo-li světlem), která probíhá v nemocnici, a někdy je třeba přistoupit k transfuzi krve.
Zanícená pupeční šňůra
Až čtyři týdny trvá, než se zbytek pupeční šňůry stáhne a odpadne. Zůstává malá prohlubeň, která se po několika dnech zahojí. Lékaři občas doporučují potírat pahýl lihem, aby nedošlo k zanícení. Oblast kolem pahýlu pupku by se měla denně omývat vychlazenou převařenou vodou a jemně sušit čistým ručníkem.
Kdy vyhledat lékaře
Lékařskou pomoc vyhledejte pokaždé, když vás zdravotní stav dítěte znepokojuje. Nic si z toho nedělejte, když se na vás budou lidé dívat jako na přehnaně starostlivé rodiče. Dobrý dětský lékař je radši, když necháte dítě vyšetřit včas, než kdyby se potencionální problém neléčil. Zcela jistě musíte okamžitě navštívit lékaře, jestliže má novorozenec horečku vyšší než 38 °C, zrychleně dýchá (více než 50 dechů za minutu déle než pět minut) nebo má jiné potíže s dýcháním.
Recommended Posts
Jak upravit koupelnu pro miminko? Mějte všechny věci po ruce
30 prosince, 2022
Jak zapojit děti do chodu domácnosti a úklid podat jako veselou hru?
09 listopadu, 2022