Jaké problémy trápí novopečené maminky 2. díl
Napsal Marks
V minulém díle jsme si řekli, jaké problémy jsou nejčastější, jak se projevují a jak bolesti mírnit. Dnes si řekneme ještě něco o hemeroidech a potíži, které mohou vzniknout po porodu císařských řezem. Přiblížíme také lékařskou prohlídku po šestinedělí a poradíme, jak zpevnit pánevní dno.
Hemeroidy
I když se vám během těhotenství neudělaly hemeroidy (žilní městky), může se k tomu dojít při tlačení během porodu. Stává se to zhruba třetině žen po vaginálním porodu. Pokud vás netrápí svěděním nebo bolestí, můžete je nechat, aby se zahojily přirozeně, ale teplé koupele a cvičení pánevního dna jejich hojení určitě urychlí.
Na bolestivé a svědící hemeroidy se často doporučují homeopatika. Účinný je i vatový tampon napuštěný olejem vilínu virginského. Je chladivý a pomáhá při jejich zatahování. I měsíčkový krém je vhodný k ošetření hemeroidů. Nejdůležitější však je, abyste si nevypěstovala zácpu. Protože ta by problém zhoršila. Po každé stolici si postiženou oblast umyjte vodou a poklepáváním dobře osušte.
Po císařském řezu
Zotavování po císařském řezu je poněkud delší než po přirozeném vaginálním porodu – je to totiž velký chirurgický zákrok. Měla byste se začít hýbat co nejdříve, aby se mohl nastartovat hojící proces. Doporučuje se také mírné cvičení. Ovšem musíte si dát pozor, jak se budete hýbat a během šestinedělí byste neměla navíc zvedat nic těžšího, než je vaše dítě. Bude lepší, když po dobu jednoho měsíce nebudete řídit ani auto.
Jizva po císařském řezu musí být čistá a suchá. Časté koupele napomáhají hojení. Do lázně se doporučuje kápnout éterický levandulový nebo tea tree olej, které vás chrání před infekcí. Po koupeli opatrně vysušujte jizvu, můžete k tomu použít fén na vlasy puštěný na nejnižší obrátky. Tablety arniky jsou dobré na léčbu pohmožděnin a šok. Když je jizva zahojená, masírujte ji denně levandulovým olejem a olejem vitaminu E rozpuštěným v základní olejové směsi z mandlového oleje a oleje z pšeničných klíčků.
Lékařská prohlídka po šestinedělí
Všechny nové maminky procházejí po šesti týdnech poporodní lékařskou prohlídkou. Obvykle se provádí současně s šestinedělní prohlídkou kojence. Lékař se vás zeptá, jak se zotavujte, a prohlédne stehy, jestli se dobře zahojily. To je nejvhodnější okamžik, kdy se můžete lékaři svěřit, pokud máte nějaké obavy spojené se zotavováním.
Cvičení na zpevnění pánevního dna
Pravděpodobně jste se již během těhotenství zúčastňovala cvičení a po porodu byste v tom měla doma pokračovat. Stahujte svaly okolo pochvy a konečníku a představujte si, že chcete zadržet větry a zároveň přerušit močení. Současně stáhněte přední i zadní svěrače a vydržte co nejdéle. Potom je pomalu uvolněte. Opakujte alespoň desetkrát několikrát denně.
Recommended Posts
Funguje chůze při hubnutí? Aneb jak spálit ještě více kalorií
15 listopadu, 2023
Jak se zbavit bolesti zad?
15 září, 2023
Sporty, které škodí vaší sexualitě i pánvi
25 dubna, 2023