Jaké vady postihují nohy?
Napsal Marks
Péče o nohy by se dala přirovnat k péči o zuby. Malé bolesti nejdříve podceňujeme a začínáme se jim věnovat až v době, kdy si uvědomujeme, že něco není v pořádku. Nohy toho za celý den zkusí hodně. V zaměstnání musí být obuté a navíc se váhu těla něco nanosí. Někdy škodí i nevhodné boty. Pak není divu, že se ozývá křeč v lýtku či mravenčení v prstech.
Čím je bolest způsobena
Na chodidlech je celá řada reflexních bodů a nervových zakončení. Pokud se u vás již objevily nějaké kožní vady, je důležité, aby o nich věděl také odborný lékař. Čím dříve se totiž vložíte do rukou odborného podiatra či ortopeda, tím dříve se můžete bolestí nohou zbavit. Na druhou stranu, vada nohou může souviset i s celkovým špatným držením těla.
Vady nohou mají nejen dospělí, ale už i děti
Lékařské studie přišly před časem s děsivým poznatkem. Odborníci totiž zjistili, že vady nohou se objevují už u šestiletých prvňáčků. A co je na vině? Jednoznačně špatná obuv. Rodiče svým ratolestem totiž pořizují levné a nekvalitní boty, protože z nich brzo vyrostou. Neuvědomují si ale, že šetří na nesprávném místě. Nepoctivá obuv nemá pevný tvar, klenbu, ani podpatek, a právě tyto nedostatky chodidla ničí. A následky? Nepřirozené kroucení nohy může způsobit bolest kolen i kyčlí. Mnohdy se bolest přenáší přes páteř, což souvisí s tím, jak se tělo snaží nestabilitu základny vybalancovat, i na celá záda. Může dokonce vystřelovat až do hlavy.
Jaké nosíme boty
Dámské letní boty, jsou sice krásné, ale zdraví naší nohy moc neprospívají. Ze všeho nejhorší jsou prý módní žabky. Přesvědčte se samy. Pro srovnání jsme vybrali nejčastěji nošenou obuv.
ŽABKY – z pláží se přesunuly do městských ulic. Brouzdání v písku vydržíte sotva hodinu a chození po tvrdé městské dlažbě, díky nedostatečné opoře chodila, může způsobit pokles nožní klenby, vbočení palců i „kladívkové“ prsty.
PANTOFLE – na první pohled je zřejmé, že opora paty úplně chybí, a proto noha při běžné chůzi může volně létat. Obuv vhodná tak akorát na pomalé procházky, neboť rychlé kroky v ní prostě neuděláte – pantoflíčky se budou vyzouvat.
GUMOVÉ HOLÍNKY – zejména minulý rok v létě si je ženy oblíbily v nejrůznějších barevných provedeních. Na druhou stranu zapařené a neprodyšné prostředí bylo ideálním místem pro tvoření plísně.
JEHLY – deseticentimetrové podpatky. Kdo by je nechtěl. Ženy na takových lodičkách vypadají elegantně i váženě. Jenže krásná věc má i své negativní stránky. Zde to je zvednutá pata přetěžující přednoží, vbočený palec i bolest páteře.
BALERINKY – široká kulatá špička a lehoučký materiál. Na první dojem vypadá jako ideální obuv. Opět zde ale chybí dostatečná opora chodidla. Navíc absence podpatku způsobuje, že pata se při chůzi nerovnoměrně otřásá. Balerinky proto nejsou vhodné pro delší pochody.
SANDÁLKY S PÁSKEM – pokud mají pevnou podrážku a nízký podpatek, nejsou špatným řešením. Problémem však často bývají efektní, ale příliš tuhé a uzoučké pásky, které občas dokážou nohu sedřít do krve.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024