Jarní postřik ovocných stromů
Napsal Gabriela Kortova
Jaro láká všechny zahrádkáře a pěstitelé ven. Největším přáním každého je, aby vypěstoval krásné a zdravé rostliny. Proto do seznamu péči o zahradu patří i jarní postřik ovocných stromů, který je uchrání před škůdci a hnilobou. Právě jaro, kdy jsou stromky v rozpuku, je obdobím důležitým pro výběr správného postřiku. Těch existuje celá škála, proto je vhodné zmapovat si nabídku takových postřiků, které jsou určeny právě našim stromkům. Jaký zvolit postřik se dozvíte v našem článku.
Jabloně a hrušně
U jabloní se zaměříme na postřik proti červivosti, ale k dosti rozšířeným chorobám patří také strupovitost jabloní a hrušní. Projevuje se tak, že vznikají menší tmavé skvrnky na povrchu plodů. V některých případech dojde i k praskání zmiňovaných skvrn a následnému ztvrdnutí povrchu hrušek či jablek. Infekce nenapadá však jen plody, ale také listy stromků. Použít v tomto případě lze i univerzální postřiky, které obsahují insekticidy a určitý typ oleje – většinou minerální nebo řepkový. Postřik Aliekol patří k těm základním, který lze použít.
Meruňky a jabloně
U jablíček se dá použít výše zmíněný postřik Aliekol, případně počkat na dobu před kvetením, kdy je možné použít Duscus. Ten se zaměřuje hlavně na strupovitost a padlí. Po dokončení kvetení je vhodným prostředkem Zolone 35C – nepoužívat však dříve než dokvete jabloň. S houbovitými chorobami zatočí přípravek Dithane M45. Výbornou prevencí je také nasadit rovnou odrůdy odolné vůči strupovitosti a jiným nemocem.
Meruňky lze ošetřit přípravkem Champion 50W – nutné je použít jej v období před pozdními jarními mrazy. Neméně důležitý je také postřik cílený proti monilinové hnilobě plodů meruněk. Jde o přípravek Horizon 250 EW.
Broskvoně a další keře
Velmi důležité je postřik broskvoní, protože tyto stromky jsou dost náchylné k různým plísním a chorobám. Jakmile se koncem února oteplí, je vhodné použít některý z osvědčených přípravků – například Champion 50 WP. Lépe je volit menší korunku broskvoně. Zapomenout nesmíme ani na postřik proti kadeřavosti.
Co se keříků týče, budeme-li hovořit například o angreštu, je rovněž nutné použití některých z postřiků – vhodný je Beaton 25WP. Proti škůdcům a chorobám bobulovin je potřeba včas zasáhnout a dodržovat veškerá preventivní opatření. Napadené keře budou oslabené a mohou také zahynout. Chemický postřik se aplikuje těsně před květem, následující dva pak hned po odkvětu. K účinným postřikům patří i Dithane M45 nebo Novozir MN v koncentraci 0,3%. Máte-li opakovaně s keříky potíže je lépe se zaměřit na novou výsadbu odolnějších odrůd.
Recommended Posts
8 nejznámějších přísloví, které byste měla na Nový rok dodržovat
31 prosince, 2021
6 tipů na výběr letních šatů podle barev, které jsou v módě
12 května, 2021