Jarní postřik ovocných stromů

Jaro láká všechny zahrádkáře a pěstitelé ven. Největším přáním každého je, aby vypěstoval krásné a zdravé rostliny. Proto do seznamu péči o zahradu patří i jarní postřik ovocných stromů, který je uchrání před škůdci a hnilobou. Právě jaro, kdy jsou stromky v rozpuku, je obdobím důležitým pro výběr správného postřiku. Těch existuje celá škála, proto je vhodné zmapovat si nabídku takových postřiků, které jsou určeny právě našim stromkům. Jaký zvolit postřik se dozvíte v našem článku.

Jarní postřik ovocných stromů

Jabloně a hrušně

U jabloní se zaměříme na postřik proti červivosti, ale k dosti rozšířeným chorobám patří také strupovitost jabloní a hrušní. Projevuje se tak, že vznikají menší tmavé skvrnky na povrchu plodů. V některých případech dojde i k praskání zmiňovaných skvrn a následnému ztvrdnutí povrchu hrušek či jablek. Infekce nenapadá však jen plody, ale také listy stromků. Použít v tomto případě lze i univerzální postřiky, které obsahují insekticidy a určitý typ oleje – většinou minerální nebo řepkový. Postřik Aliekol patří k těm základním, který lze použít.

Meruňky a jabloně

U jablíček se dá použít výše zmíněný postřik Aliekol, případně počkat na dobu před kvetením, kdy je možné použít Duscus. Ten se zaměřuje hlavně na strupovitost a padlí. Po dokončení kvetení je vhodným prostředkem Zolone 35C – nepoužívat však dříve než dokvete jabloň. S houbovitými chorobami zatočí přípravek Dithane M45. Výbornou prevencí je také nasadit rovnou odrůdy odolné vůči strupovitosti a jiným nemocem.

Meruňky lze ošetřit přípravkem Champion 50W – nutné je použít jej v období před pozdními jarními mrazy. Neméně důležitý je také postřik cílený proti monilinové hnilobě plodů meruněk. Jde o přípravek Horizon 250 EW.

Broskvoně a další keře

Velmi důležité je postřik broskvoní, protože tyto stromky jsou dost náchylné k různým plísním a chorobám. Jakmile se koncem února oteplí, je vhodné použít některý z osvědčených přípravků – například Champion 50 WP. Lépe je volit menší korunku broskvoně. Zapomenout nesmíme ani na postřik proti kadeřavosti.

Co se keříků týče, budeme-li hovořit například o angreštu, je rovněž nutné použití některých z postřiků – vhodný je Beaton 25WP. Proti škůdcům a chorobám bobulovin je potřeba včas zasáhnout a dodržovat veškerá preventivní opatření. Napadené keře budou oslabené a mohou také zahynout. Chemický postřik se aplikuje těsně před květem, následující dva pak hned po odkvětu. K účinným postřikům patří i Dithane M45 nebo Novozir MN v koncentraci 0,3%. Máte-li opakovaně s keříky potíže je lépe se zaměřit na novou výsadbu odolnějších odrůd.

Share

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *