Kdy si pořídit přírůstek do rodiny?

Napsal

Kdy si pořídit přírůstek do rodiny?Také by vás zajímalo, kdy přesně je ta správná doba na početí? Je velice těžké odpovědět, protože tohle přesně nikdo neví. Naštěstí máme ale racionální lékaře, kteří nám poradí do posledního detailu – jak a kdy si miminko pořídit. Zapomeňte proto na pověry, babské rady a řečičky.

Když dostane dívka svou první mestruaci, většina „maminek“ je upozorňuje na to, že se z dívky stala žena a nyní je schopna donosit a porodit dítě. I tohle je ale holý nesmysl, protože v této době není dokončený celkový vývoj pohlavních orgánů a ani ovulace nebývá pořádně pravidelná. Mějte však na mysli, že i přesto je možné, aby dívka otěhotněla. V nízké věkové kategorii se to ale opravdu nedoporučuje, protože těhotenství představuje pro mladou ženu opravdu velkou fyzickou a psychyckou zátěž. V horším případě takové mladé maminky postihují různé problémy a plod se nemusí narodit v pořádku. Hrozí jim například různá chromozomální onemocnění nebo předčasný porod ještě nedonošeného potomka. Ideální věk na těhotenství by měl být takový, kdy je žena připravena – pokud jde o čísla, ta nejlepší doba na početí je mezi dvacátým a dvaadvacátým rokem, kdy je těhotenství radost a né stres.

Správný čas = ideální věk

V dnešní moderní době si miminko pořizují ženy mezi dvacátým-sedmým až třicátým rokem života. Nejlepší doba je právě od roku dvacátého do třicátého. Bylo by ale špatné, kdybyste si naivně mysleli, že pokud máte tento věk, dílo se povede. Né vždycky jde totiž všechno tak lehce a perfektně. Příroda nás totiž umí potrápit, proto si musíte pamatovat, že to chce čas a hlavně se zbytečně nestresovat.
Pokud se o miminko snažíte už přes rok, pak by na řadu měla přijít lékařská pomoc. Jedna dobrá rada k nezaplacení však zní, že pokud po miminku skutečně toužíte, užívejte ( a to v neomezené věkové kategorii) kyselinu listovou, která patří mezi vitamíny ze skupiny B. Dlouhodobě byste neměla prodělat žádné vážnější infekční choroby ani očkování. Jedním z důvodů častých potratů totiž bohužel bývají právě chřipkové epidemie.

I přesto nesmíte zapomenout na správnou životosprávu, ve které by měl být dostatek spánku, žádný alkohol, nekuřáctví, dobré prostředí, ve kterém žijete, kvalitní strava bohatá na vlákninu, vitamíny, kalcium, pitný režim a přiměřený pohyb. Důležité je i prostředí, ve kterém žijete a pohybujete se.

Připravené maminky

Pokud patříte mezi ženy, které rády sportují, nebo mají nějaký tělesný koníček, nemusíte se bát, že právě takové aktivity by mohli vaše těhotenství ohrozit. I žena po třicátem roku těhotenství může hravě otěhotnět. Jednoduše řečeno lépe, než 25-letá obézní kuřačka. Mezi postaršími maminkami navíc převládají ženy, které mají středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, které potom skvěle prospívá ve vývoji dítěte. Takové ženy lépe vědí, jak vychovávat potomka a jak předejít různým problémům. Vše má ale své nevýhody. Pozdní rodičky může postihnout to, že až bude dítě dospívat, nemusí společně s ním zvládat všechny aktivity – jako je například sport, nákupy, vaření, praní apod.
Je-li vám po 36-tém roku života, měla byste absolvovat genetickou konzultaci. Lékař, který pracuje v oboru genetiky se vás bude vyptávat na různé otázky, jako např. : váš věk, zdravotní stav partnera či genetický stav příbuzenstva. Jde o to, aby se předešlo případným rizikům, která by vaše miminko mohla postihnout. Poté nejspíš doporučí odběr plodové vody ( tzv. amniocentézu), který se provádí mezi 16. až 18. týdnem. Další fakt je, že je žena více ultrazvukově sledována a je připravována na možnost císařského řezu.

Co je dobré vědět!

• K otěhotnění je potřeba minimálně jeden vejcovod, vaječník a děloha
• Nejlépe se rodí druhorodičkám, protože porodní cesty se rychleji a snáze otevírají
• Za nezdary v otěhotnění může kolikrát psychika
• Mimoděložní těhotenství se často projevuje bolestmi v podbříšku a nepravidelným krvácením ( obvykle za ně mohou prodělané záněty s následnými srůsty)

Při kterých onemocněních není dobré těhotenství odkládat?

• Při diabetu
• Onemocnění jater a ledvin
• Závažné problémy s krvetvorbou
• Poruchy krevní srážlivosti

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *