Když tělo potřebuje vypnout
Napsal Marks
Stres, shon a neustálé dohánění termínů by měly být patřičně vyváženy odpočinkem. Ten, kdo si dopřeje čas na odpočinek, cítí nejen lépe, ale pociťuje i nejdůležitější životní funkce.
Nejznámější formou odpočinku je spánek. Je potřebou každého člověka a to stejně důležitou, jako je voda a jídlo. To, že si potřebujeme odpočinout, je patrné z vlastních pocitů. Výrazným signálem je únava organismu. Pokud je člověk unavený, neznamená to, že potřebuje právě spánek. Ten slouží kvůli tomu, aby tělu ušetřil energii. Mozek tento stav využívá na efektivní zpracování a uložení všech informací, které přes den nashromáždil.
Spánek je tedy více než odpočinek. Je odpovědný za reorganizaci vnějšího a také vnitřního dění v organismu. Délka spánku je proto individuální. Každý člověk potřebuje na odpočinek jinou dobu. Nedostatek nebo špatná kvalita spánku vedou k poruchám koncentrace spojených s poklesem výkonnosti, jsou příčinou špatné nálady a v extrémních případech mohou vyvolat depresivní stavy.
Jak si zabezpečit výbornou náladu
Nejlépe se cítí lidé, kteří dokáží i během dne odpočívat. Nejnovější výsledky výzkumu ukázaly, že fáze útlumu, která nastupuje po jídle, není důsledkem přetížení organismu a následného trávení. Lidský organismus se přizpůsobuje biorytmu, který mezi 14 – 16 hodinou prochází fází oddychu.
Reakce těla na oddych
Mozek – je ovlivněn hlavně pronikáním světla, které rychle brzdí produkci melatoninu nebo-li spánkového hormonu. Osvěžení proto překvapivě přichází například po procházce slunečním pobřežím.
Srdce – krevní tlak a puls při odpočinku klesnou a do pokojného stavu se dostanou přibližně za 25 minut.
Nadledvinky – tvoří méně stresového hormonu (kortizol, adrenalin, noradrenalin) i v náročnějších podmínkách právě tehdy, pokud člověk pravidelně odpočívá.
Kůže – odpočinku pod širým nebem má také své výhody. Už po deseti až patnáctiminutovou slunění nebo po pohybu na sluníčku vytváří kůže vitamín D. Ten blahodárně působí na imunitní systém a látkovou výměnu kostí.
Krev – kvalitní odpočinek (například dvoutýdenní dovolená) výrazně ovlivňuje produkci bílých krvinek, které se stávají aktivnější a výrazně tím ovlivňují správnou funkci imunitního systému
Svaly – na regeneraci potřebují alespoň 24 hodin. Záleží na stupni zatížení.
Recommended Posts
Jak vyzrát na nespavost a noční převalování se?
10 listopadu, 2023
Jak mít klidný spánek? Aneb žádné noční můry
29 června, 2023
Pozice na spaní, díky nimž zabráníte mnoha nepříjemnostem
28 prosince, 2021