Kojenec a pitný režim

 Kdy začít miminku doplňovat tekutiny jiné, než mateřské mléko, bývá častou otázkou novopečených rodičů. Stejně tak je dobré vědět, jaké zvolit nápoje a v jakém množství.

Takové otázky jsou rozhodně na místě. Je dobré si uvědomit, jak velkou roli hraje voda v těle kojence, je mnohem důležitější než u dospělého jedince. Zajišťuje správnou látkovou výměnu, umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování toxinů z těla, prostě správný chod celého organismu.

Období kojení

V této fázi jsou děti plně kojeny, nebo jsou na umělém mléce a ani v jednom případě není potřeba dodávat další tekutiny. Může se stát, že začnete mít pochybnosti v době veder či horečnatého onemocnění. V takové situaci přesto stačí dítě kojit, jen asi častěji, jak bude samo vyžadovat.

Do šestého měsíce včetně (pokud to jde) by mělo být vaše miminko plně kojeno mateřským mlékem. Od sedmého měsíce byste měli začít dávat miminku příkrmy např. zeleninové polévky. U dětí, které jsou na umělém mléce, můžete začít s příkrmy o něco dříve. Zde nastává ten moment, kdy je potřeba s příjmem tekutin pomoci, protože se mu nedostává tolik mléka jako v jeho prvním půlroce života.

Jaké tekutiny a množství zvolit

Nejvhodnější variantou je kojenecká voda. Zásadně se liší od vody z vodovodu, má totiž velmi nízký obsah minerálů a dusičnanů, což je pro tak malé děti hodně důležité.

Z těchto důvodů by dítě nemělo pít ani ovocný čaj z jiné než kojenecké vody. Vyhnout byste se měli černému a zelenému čaji, nejsou pro kojence vhodné kvůli vysokému obsahu tříslovin.

Doporučená denní dávka tekutin kojence je odvozena od jeho hmotnosti a věku. V prvních šesti  měsících života je to přibližně 150 až 180 ml/kg tělesné hmotnosti vašeho miminka. Po sedmém měsíci do jeho prvních narozenin je to 100 až 140 ml/kg. V druhém roce denní dávka pohybuje 80 až 120 ml/kg.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *