Méně může být více. Minimalismus jako moderní trend

Napsal

Stres, úzkosti neurózy. To jsou často příznaky neustálého informačního tlaku, který na nás moderní doba vyvíjí. Řešení je přitom jednoduché – budete potřebovat hlavně odpadkový koš. 

Nejspíš jako reakce na současnou přehlcenost jak běžnými věcmi tak informacemi a zábavou začíná být stále populárnější trend minimalismu. A to jak minimalismu v designu, tak i minimalismu v životním stylu. Má to svoji logiku, vždyť necítíme se lépe v pěkném a jen málo, ale zato vysoce účelně zařízeném prostředí? Není nám lépe, pokud můžeme alespoň na chvíli vypnout mobilní telefon, televizi a počítač?

shutterstock_87878842

Čím méně, tím lépe

Minimalisté věří, že čím méně budou věcí vlastnit, tím lépe se budou cítit a tím méně budou míst starostí. něco na tom samozřejmě je. Zmenšíte-li počet věcí okolo vás, zvětšíte si prostor pro sebe. a to nejen ten fyzický, ale uvolníte si prostor ve své hlavě. Někteří minimalisté dokonce tvrdí, že byste neměli vlastnit víc než to věcí (zkuste si spočítat, kolik věcí vlastně okolo sebe máte), nebo že bystě měli mít nejvíce tolik věcí, kolik zvládnete přestěhovat běžným osobním autem.

To jsou ale samozřejmě extrémy. Několik tipů, jak snížit množství věcí, které vlastníte, a tím si trochu uvolnit hlavu, pro vás máme:

Oblečení – buďte nemilosrdní

Dejte všechno svoje oblečení na jednu hromadu a nejdříve z ní vytřiďte sezonní věci (bundy, kabáty, zimní obuv atd.), které přece jen čas od času potřebujete. Poté si vezměte každý kus a pokud jste jej neměli na sobě více než rok, nemilosrdně jej vyhoďte. Uvidíte, jak efektivně se vám podaří množství oblečení snížit a kolik místa se vám uvolní ve skříních.

Knihy, CD a DVD atd.

Vyhazovat knihy je pro leckoho složité,ale také se to dá naučit. Vhodnými kandidáty jsou takové knihy, u kterých víte, že se k nim už asi nikdy nevrátíte. CD a DVD disky je možné digitalizovat. Knihy je možné zkusit prodat do antikvariátu, případně dát někam do dobročinného bazaru, kterých je ve větších městech dostatek.

Nábytek – méně je více

Jedna kvalitní vestavěná skříň je lepší, než více malých. Interiér se nesnažte příliš zaplnit, ale spíš uvolnit. Často pomůže i jen drobná změna. Já například odstranila několik zbytečných stolků, hned se mi v pokoji dýchá lépe.

Kuchyně – zvažte, co opravdu potřebujete

Já například nemám ráda kuchyňské spotřebiče, takže u mě v kuchyni nenajdete ani toustovač, ani mikrovlnku, ani rychlovarnou konvici, natož robot nebo kávovar. Ale nejsem blázen, mám samozřejmě ledničku a nerada umývám nádobí, takže také myčku. vše je prostě o prioritách.

Nakupujte kvalitní věci

Méně je více a když méně, tak kvalitního. Často se vyplatí koupit dražší, ale kvalitní věc, i za cenu toho, že na ni budete muset chvíli šetřit. Takto jsem vyřešila třeba koupi fotoaparátu, kola a počítače. Dražší věc je zpravidla hezčí a déle vám vydrží. A to se počítá.

Jak se stát minimalistou:

  • Zbavte se , co nejvíce věcí
  • Upřednostňujte menší množství kvalitních věcí – ať už jídla, nebo elektroniky
  • Zbavte se auta, nebo alespoň více choďte pěšky
  • Pěstujte sporty, které nevyžadují tolik vybavení – běh, jógu, aerobic, nordic walking
  • Kupujte elektronické knihy a časopisy
  • Různé papíry a doklady naskenujte nebo vyfoťte a uchovávejte v digitální podobě
  • Nebuďte příliš sentimentální nad věcmi. Ponechejte si opravdu jen pár památečních věcí
  • Poraďte se s designérem interiérů – minimalistické řešení chce hlavně chytrý nápad a většinou i nábytek na míru
  • Drobnost, která funguje: Ukliďte se pracovní stůl.
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *