Může způsobit kosmetika alergii?

Napsal

Může způsobit kosmetika alergii?Už se vám také někdy přihodilo, že jste si pořídila kvalitní kosmetiku a vyskákaly vám po ní ošklivé pupínky? Problém je v tom, že zkrášlující přípravky, na které alergií reaguje citlivá pokožka, nepoznáte na první pohled. Každého na ní totiž může dráždit něco jiného.

Špatné přísady

Alergie je ve většině případů způsobena konzervačním činidlem MDGN. Výrobce ho vždy uvádí ve složení přípravku na obalu. Vyskytuje se i u výrobků, které jsou označeny jako „hypoalergenní.“ Odborníci nás ale uklidňují, že se používá jen takové množství, které není nebezpečné. Na pováženou je ale fakt, že se tato látka vyskytuje i v dětských krémech, jež můžeme koupit i v lékárnách. Záleží ale na uživatelích. U někoho MDGN nemusí způsobit žádnou reakci.

Nejen chemie škodí

Každý asi ví, že čím více konzervačních látek se v určitém přípravku objeví, tím větší je pravděpodobnost a výskyt alergické reakce. Není to ale žádným pravidlem. Některá pleť může negativně reagovat na složku lanolinu, parfému nebo barviva, ze kterých se vyrábí kosmetika běžně vyrábí.

Pokud jste si po přečtení dosavadních řádek řekli, že už budete nadále používat pouze přírodní kosmetiku, pak jistotu také mít stoprocentně nebudete. Vezměte si třeba takový heřmánek. Alergici by vám shodně řekli, že v obličeji dokáže napáchat velkou paseku, například rudé skvrny nebo otok. Riziková je i bílkovina kravského mléka, která se objevuje v krémech s tvarohu nebo jiných mléčných složení.

Vhodné není ani vystavování se sluníčku

Pocit svědění nebo červené skvrny na kůži mohou vyvolat i tuky či emulgátory, které se běžně objevují v opalovací kosmetice, po delší době strávené na sluníčku. Alergii se může vyskytnout i po jídle či po lécích. Zvláště choulostivá je třezalka či pastinák. Jsou sice vstřebávány střevem, ale krev je roznese do celého těla a nevyhne se ani pokožce. Velkou neplechu napáchá i intenzivní opalování nebo častý pobyt v soláriu. Někdo může být tak citlivý, že se u něj objeví například pálení nebo otoky v místě ozáření.

Pokud se i u vás vyskytují podobné reakce, v žádném případě neoddalujte návštěvu u kožního lékaře či speciálního dermatologa.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *