Nejlepší pokojové rostliny pro pěstitele začátečníky

Napsal

Zařizujete si interiér v novém bytě nebo rodinném domě? Chcete snadno a rychle oživit vaše bydlení? Pořiďte si pokojovou rostlinu! Dokáže změnit pokoj k nepoznání. Považujete se za začátečníka nebo pěstování není vaše silná stránka? Nevíte, po jaké květině sáhnout? Na to se nyní podíváme.

Proč mít doma pokojové rostliny?

Jeden z primárních důvodů, proč si lidé pořizují květiny do bytu, je estetičnost. Fungují jako dekorace. Působí útulně a navozují pocit domova. Pomáhají však i jinak. Starají se nám o ovzduší – pohlcují prach, toxické látky i nepříjemné zápachy. Vzduch tak čistí a zároveň zvlhčují. Zlepšují náladu a snižují únavu – je prokázané, že nálada v místnosti s květinami je mnohem lepší než bez nich. Dokáží snížit vyčerpanost, eliminovat bolest hlavy či kašel a zbavit úzkostí. Určité druhy rostlin dokážou mít i afrodiziakální účinky.

Jaké rostliny jsou vhodné pro začátečníky?

Aloe Vera

Velmi populární rostlina především pro své farmaceutické využití. Je skvělým pomocníkem při léčbě popálenin a odřenin. Hojně se také využívá v kosmetice výrobě masek a hydratačních krémů. Ve svých silných a tuhých listech ukrývá slizový gel, který kůži uklidňuje a urychluje hojení. Aloe vera je nenáročná rostlina. Má ráda nepřímé sluneční záření.

Se zálivkou si nemusíte dělat starosti. Postačí ji jednou za týden až dva postavit do misky s vodou. Ona si vezme vody, kolik potřebuje, a zbytečně ji nebudete přemokřovat.  

Bromélie

Pokud hledáte rostlinu, která je nenáročná a zároveň krásně kvete, tato je ideální. Interiéru dodává veselou barvu a stylový šmrnc. S přehledem zvládá nepravidelné a nárazové zálivky, což je její velká přednost. Květina se zalévá do svého středu, kde se přirozeně tvoří miska zvaná „váza“. Tu při zalévání naplňte vždy do poloviny. Další vodu rostlině poskytněte až když „váza“ bude suchá. Libují si na světlém, ale nikoliv slunném místě.

Lopatkovec

Další velmi nenáročná rostliny se zářivými listy a bílým květem. Lopatkovec je známý jako čistička ovzduší – zachycuje toxiny a tím jej čistí. Jejím velkým plusem je obrovská přizpůsobivost. Ať ji umístíte kamkoli, zvykne si na to. Preferuje však světlé, ale ne slunné místo. Se zálivkou to příliš nepřehánějte. Doporučuje se zalévat nárazově, až když rostlina svěsí listy.

Šplhavnice

Říká se o ní, že je nesmrtelná, nelze ji zabít. Je tedy ideální pro naprosté začátečníky. Nekvetoucí rostlina se zelenými srdcovými listy, populární jsou žíhané varianty s různými odstíny zelené na listech. Šplhavnice miluje hodně světlá místa s nepřímým slunce, nicméně se jí bude dařit i ve slabých světelných podmínkách.

Důležité ji nevystavovat přímému slunečnímu záření. Se zálivkou to nepřehánějte. Ideálně počkejte na první znaky povadlých listů a až následně květinu zalije. Jak již název napovídá, květina ráda šplhá. S tvarem si tak můžete pohrát. Pořiďte si podpěry v různých tvarech či ji nechte šplhat po zdi.

Zamiokulkas

Ačkoliv název zní velmi složitě, tak jeho pěstování je jedno z nejsnadnějších. Říká se o ní, že by rostla i ve skříni. Jedná se o stálezelenou nekvetoucí rostlinu, která má ráda nepřímé rozptýlené světlo. Když na zálivku na nějaký čas zapomenete, nic se neděje, naopak má rád sušší substrát. Ve svém mohutném stonku si zadržuje dostatečné množství vody.

Japonská myrta

Japonská myrta je elegantní pokojová rostlina, která zaujme drobnými, jemnými listy a bohatými drobnými kvítky, nejčastěji v odstínech fialové, růžové nebo bílé. Tato nenáročná rostlina pochází z tropických oblastí, což ji předurčuje k tomu, aby prospívala v teplých a světlých interiérech. Japonská myrta se hodí nejen jako dekorace do obývacích pokojů či pracoven, ale také na terasy a balkóny během teplejších měsíců. Její hustý růst a květy vytváří dojem malého keříku, který se výborně kombinuje s jinými pokojovými rostlinami nebo jako solitér. Při správné péči kvete téměř nepřetržitě po většinu roku.

Tchýnin jazyk

Rostlina, na kterou můžete v bez starostí zapomenout a ona vám bude prosperovat i nadále. Řadí se mezi sukulentní rostliny. Její dlouhé úzké špičaté listy tvoří husté trsy. Pořídit si můžete varantu s celozelenými či s žíhanými listy. Zalévat stačí, až když několik centimetrů substrátu vyschne. Se světlem si nelamte hlavu, snese všechno.

Vidíte, že pěstování není žádná věda. Zvládne to opravdu každý! Správnou péči vám rostlina vrátí v podobě nenahraditelného doplňku interiéru.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *