Nevzdávejte se oblíbeného oblečení!

Napsal

Nevzdávejte se oblíbeného oblečení!Koupili jste si nádhernou sukni na konci loňské sezóny a po půl roce jste zjistili, že je nenositená? Poradíme vám, jak si v šatníku udržet své nejlepší kousky co nejdéle, aniž by se vám zničily a vy byste o ně přišli dříve, než chcete. Pokud chcete, aby vaše oblečení vydrželo co nejdéle, nezapomínejte na následující:

Trička, košile, halenky, kalhoty … Všechno co má knoflíky před praním rozepněte a knoflíkové dírky napravte. Vyhnete se možným „slzám.“

Technický benzín a jiné chemické přípravky na čištění oděvů mohou po delším skladování nebo častém používání na tkanině způsobit barevné změny.

Nenoste koženou obuv celý den a měňte ji také obden, pokud se dá. Ošetřujte pravidelně impregnačními přípravky a nechte je dobře vyvětrat.

Pokud máte doma šaty s ručně našívánými korálky, nikdy je neperte v pračce. Jemný prací prostředek a žádné ždímání postačí, ale nejlepší je spolehnout se na odborníky v čistírně.

Před odložením vlněných věcí do skříně jejich nezapomeňte vhodně ošetřit. Dokonce i nejmenší nečistota může přilákat mole.

Kalhoty patří na speciální věšák. Nevešajte jejich za poutka. Mohou látku natáhnout, poškodit tvar (hlavně při vlněných a bavlněných materiálech).

Semišové boty, nebo boty z broušené kůže jsou velmi citlivé na vodu, sůl nebo olejové skvrny. Stačí jemná kartáček nebo bavlněný hadřík  a jádrové mýdlo. Šetrným stěry se ze starých bot stanou nové.

Většina žen si potrpí na krásné spodní prádlo. Nezáleží na tom zda investujete do drahé značky nebo dáte přednost pohodlnému bavlněnému prádlu. Důležité je, že vaše prádlo potřebuje speciální péči.

Všechny kousky perte ručně. Nejlepší je vlažná nebo dokonce studená voda a jemný saponát (tekuté prací prášky – Woolite a pod.). Zajistíte tak nejen tvar a stálost barev, ale zároveň šetříte i materiál. Prádlo neždímejte. Namísto toho ji v umyvadle se studenou vodou a pracím prostředkem jemně tiskněte a oplachujte podobným způsobem i v čisté vodě. Pak rozprostřete froté ručník a na něj uložte jednotlivé kousky spodního prádla. Takto volně nechte usušit.

Ani sáčky na praní prádla přímo v pračce nebo pro sušení v sušičce nejsou vhodné, protože teplota v těchto spotřebičích je sice nízká, ale přesto dokáže časem svým teplem porušit elasticitu a tím i tvar prádla.

Mezi další choulostivé kousky oblečení patří kůže. Je trvanlivá, drží tvar, ale i přesto je třeba se dobře postarat o svou koženou bundu, sako, nebo kalhoty.

Hlavně kalhoty dostávají pořádnou dávku zátěže. Ve specializovaných prodejnách se proto zásobte ochranným krémem na kůži nebo speciálním roztokem. Obsahují Lanolínový olej.
Vyvarujte se používání krémů s obsahem silikonu nebo vosku. Tyto složky působí na přírodní kožený materiál vysušující a rychleji se tvoří praskliny. Raději si preventivně své kožené oblečení očistěte suchým bavlněným hadříkem. Mokré čištění se nedoporučuje – na kůži se vytvoří fleky a ztratí svůj přirozený tvar a pružnost.

Určitě jste už po zimě nebo létě dělali pořádek v šatníku. Jak však odložit sezónní oblečení tak, aby se neznehodnotilo a zachovalo si barvu i tvar?
Váš oblíbený vlněný svetřík, kalhoty byste rady využili i další rok.

Před odložením do skříní nejprve z oblečení odstraňte skvrny od potu, potravin pomocí suché metody – chemické přípravky. Tyto dvě znečištění jsou největším lákadlem pro mole. Pak oblečení ošetřete a vyperte běžným způsobem, aby skvrny opět nevystoupili.

Neodkládejte poškozené věci. Pokud vám chybí knoflík na kalhotách nebo na saku, někde jste spatřili puštěné očko, hned to opravte. Není nic horšího, než přijít s prvními chladnými dny do šatníku a zjistit že si na důležité setkání nemáte co obléknout.

Hlavne vlněné, nebo i kašmírové věci skládejte do hedvábného papíru. Struktura tkaniny zůstává neporušená a minimalizuje se jí krčení.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *