Osteoporóza a její léčba

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je metabolická porucha mající za následek nadměrnou křehkost kostry. V důsledku toho dochází k častějším frakturám jednotlivých kostí.

Nemoc je způsobena především sníženým obsahem vápníku a dalších stopových prvků v kostech a současně nízkým příjmem vitamínu D. Tím se snižuje proces pravidelné obnovy kostních tkání, zatímco rozklad staré pokračuje normálně.

Komu hrozí osteoporóza

Nejohroženější skupinou jsou ženy po menopauze, protože u nich dochází ke snížení produkce hormonů estrogenu a progesteronu a tím vstřebávání vápníku do kostí. Mezi hlavní rizikové faktory osteoporózy dále patří obecně nedostatek pohybové aktivity, kouření cigaret, nadmíra alkoholu, nízká hmotnost, užívání kortikoidů, marihuana.

Jak se léčí osteoporóza

Léčba této nemoci je zacílená na zpomalení nebo zabránění úbytku kostní hmoty, úplné vyléčení už není možné. Přesto se dá docílit tvorby nové kostní tkáně. K tomu je využívána řada metod a přípravků, indikovaných podle stavu pacienta a rizikových faktorů. Nezbytná je správná životospráva a přiměřená pohybová aktivita.

Zásady správné životosprávy

  • Vyvážená strava s dostatkem vápníku, vitaminu D, fosforu, hořčíku, vitaminu K a stopových prvků. Opomíjet bychom neměli ani zeleninu a ovoce.
  • Zajistit dostatečný příjem vyvážené potravy a vyhýbat se drastickým jednostranným dietám.
  • Omezit příjem soli v potravě.
  • Minimalizovat rizikové faktory pro osteoporózu, jako je kouření či nadměrná konzumace alkoholických nápojů.
  • Pravidelný tělesný pohyb.

Léčba nemoci je založena především na podávání vitamínu D a doplňování vápníku. V závislosti na stavu postižení kosti pak může lékař předepsat další látky, které brání postupu onemocnění, jsou to tzv. bifosfonáty. Je také dobré doplňovat pohlavní hormony, které dokážou podpořit vstřebávání vápníku do kostí a tak zpomalit vývoj nemoci.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *