Parfémy nejsou pro každého
Napsal Marks
Co si budeme namlouvat, parfémy pod vánočním stromečkem nalézáme nejčastěji. A to bez ohledu na to, jsme-li žena či muž. Někdy se nám ale může stát, že obdarovaný z dárku nebude mít velkou radost. Na pořádný problém je zaděláno tehdy, pokud dotyčný nebo dotyčná mají nesrovnatelně citlivou pokožku než ostatní.
Žijeme v moderní společnosti, a ta se především vyznačuje tím, že do všech výrobků používá a kombinuje množství různých chemikálií. Alergizující vonné chemikálie proto můžeme nalézt nejen v parfémech, ale také v pracích či čistících prostředcích, krémech, hygienických potřebách (nap. dětské pleny), a dokonce i v některých lécích. Když se tyto výrobky spojí s konzervačními přísadami tak, že tvoří velmi širokou skupinu chemikálií, může to citlivé jedince donutit až k silné alergii.
Od vůně k vyrážce
Ten, kdo má opravdu citlivou kůži, často se setkává s nežádoucími reakcemi po použití parfémů nebo kosmetických výrobků. Nejčastější jsou reakce kožní, a to oddálené. To znamená, že vznikají za desítky hodin nebo až za několik dní po kontaktu. Na pokožce tak můžeme vidět například kontaktní ekzém nebo kopřivku. Méně běžná, ale také se vyskytující, je kopřivka nebo podráždění dýchacích cest.
V roce 2007 byla vonná chemikálie vyhlášena americkou Společností pro kontaktní dermatitidu alergenem roku. I když se výrobci zavazují, že na výrobek uvedou vždy i jeho složení včetně vůní a konzervačních přísad, občas se to nesnaží dodržet. Tvrdí, že tato povinnost mnohdy naráží na výrobní tajemství a také na to, že některé vonné látky fungují zároveň i jako konzervační látky.
Pak tedy v obchodě nalézáme výrobek, který je na etiketě označen jako prostý chemických vůní, ale přitom je obsahuje, jen hrají roli konzervačních látek. Toto bezohledné jednání výrobců pak ztěžuje orientaci pacientům, kteří jsou ohroženi tou či onou a alergickou reakcí na danou chemikálii.
Pozor na alkohol
Jak poznáme, že nám alkohol v parfému vadí? Jednoduše. Je známo, že silné vůně dráždí dýchací cesty. Celý lidský organismus je závislý pouze na podráždění nervových zakončení. Když se nám chce tedy po přivonění k parfému kýchnout, v tom případě musíme hledat jiný. Dráždění může být zesíleno, pokud je vůně rozpuštěna v alkoholovém roztoku, což je u parfémů celkem běžná záležitost. Tato alergická reakce pak může vyvolat opakovaný dráždivý kašel a ten dokonce astmatický záchvat. Astmatici a alergici by tedy měli být opatrní při používání vůní a konzervačních látek, zejména pokud je ještě nemají z minulosti vyzkoušené.
Recommended Posts
Jaké dny v měsíci jsou nejlepší pro kosmetické procedury?
12 října, 2024
Co je Berry blush girl trend? Tyto tvářenky patří do podzimní kosmetické výbavy každé ženy
23 září, 2024
Co je skinimalismus a jak jej zavést ve své domácnosti?
20 března, 2024