Pořiďte si mléčné nájemníky
Napsal Marks
Za většinou našich zdravotních potíží se skrývá stejný důvod : snížená imunita. Právě té mohou velmi účinně pomoci organismy, od nichž bychom to ani nečekali – laktobacily.
Při zkoumání nových léků a vytváření moderní medicíny často stojí za to, podívat se na život našich předků nebo lidí, kteří prosluli obzvláštním zdravím či dlouhověkostí. Takoví jsou třeba kavkazští pastevci. Když prozkoumáte jejich jídelníček, zjistíte, že se tam opakují stejné potraviny a mezi nimi vyčnívají především nejrůznější mléčné zákysy. Pro imunitu je totiž nesmírně důležitý stav trávicího systému a právě ten ovlivňují laktobacily z mléčných zákysů.
Odhaduje se, že na velké ploše střevní sliznice působí na čtyři sta druhů mikroorganismů, z nichž nejvýznamnější jsou laktobacily a bifidobakterie. Dosahují celkové hmotnosti až jeden kilogram. Tyto organismy patří mezi probiotické bakterie, které pomáhají udržet rovnováhu v trávicím traktu, omezují růst hnilobných bakterií, zajišťují pravidelné vyprazdňování a plní řadu dalších úkolů. Velmi důležité je, že podporují imunitní systém. Těmto bakteriím ale škodí antibiotika, stres, kouření i potraviny plné konzervačních látek.
Co laktobacily umí
– Vytvářejí nepříznivé prostředí pro původce nemocí.
– Pomáhají při zpracování bílkovin, vitaminů, tuků a laktózy.
– Potlačují množení plísní, mimo jiné i kvasinky, které způsobují například vaginální záněty.
– Udržují funkční střeva.
– Pomáhají proti alergiím a to dýchacím i kožním
Kdy je potřebujete nejvíce
– Po léčbě antibiotiky
– Při průjmu či zácpě
– Při nemocech střev
– Při vaginálních infekcích
– Při akné a dalších kožních problémech
– Při bolestech kloubů
– Při únavě a depresi
Co nás pastevci naučili
Co můžeme dělat, abychom měli laktobacilů dost? Základním zdrojem laktobacilů jsou produkty mléčného kvašení, tedy jogurty a další mléčné výrobky. Jenže bohužel většina z těch, které se prodávají v obchodech, nemá co nabídnout. Proto, aby bylo dosaženo co největší trvanlivosti, jsou totiž bakterie dávno mrtvé, když se k vám dostanou na stůl. Navíc jich bývá v těchto výrobcích málo, takže i když přežijí, moc užitku kromě jogurtové chuti pro člověka nemají.
Doporučuje se proto vyrábět jogurt vlastní nebo dodávat do těla potravinové doplňky, které laktobacily obsahují. Důležité přitom je, aby to byly bakterie tak řečeno místní, tedy z Evropy, na které je naše tělo připraveno. Tím se samozřejmě myslí Lactobacilus acidophilus, Bifidobacterium bifium. Jsou to ty, které výborně likvidují dusičnany a dusitany v zažívacím traktu. Navíc se dobře uplatňují při rozkladu laktózy, což snižuje riziko nadýmání, bolestí břicha nebo průjmů.
Tyto mikrobiální kultury ještě vytvářejí vhodné podmínky pro rozvoj dalších dobrých mikrobů, které zařídí dobré protrávení potravy, což podpoří látkovou výměnu a celý chod těla.
Recommended Posts
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024